Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekty z informatyki
do działu „Praca z komputerem”
dla klasy IV
szkoły podstawowej
SZYMON SOLAK Data 05.09.2008
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 4 szkoły podstawowej
Temat: Przykłady zastosowań urządzeń opartych na technice komputerowej
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z zastosowaniem techniki komputerowej w życiu codziennym
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wymienić urządzenia, których działanie jest oparte na technice komputerowej
- potrafi pokrótce scharakteryzować rolę techniki komputerowej w ich funkcjonowaniu
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
10’ Rekapitulacja wtórna
- Co to jest piractwo?
- W jaki sposób możemy legalnie nabyć programy komputerowe?
- Co to są licencje?
- Jakie programy określamy mianem freeware?
- Co to są prawa autorskie?
- Jak należy respektować prawa autorskie?
- Kiedy łamiemy prawa autorskie?
- Jakie są zagrożenia wynikające ze stosowania programów pochodzących z niewiadomego źródła?
- Dlaczego korzystniej jest stosować programy licencjonowane?
25’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
Do urządzeń znajdujących się w codziennym użytku opartych na technice komputerowej zaliczamy:
a) odtwarzacz CD
b) magnetowid
c) pralka automatyczna
d) kasa fiskalna
e) telefon komórkowy
f) fotograficzny aparat cyfrowy
g) bankomat
f) informacja komputerowa
g) kalkulator
Nauczyciel omawia podyktowane informacje
5’ Rekapitulacja pierwotna
- Wymień urządzenia których działanie jest oparte na technice komputerowej
- Proszę pokrótce scharakteryzować rolę techniki komputerowej w ich funkcjonowaniu
SZYMON SOLAK Data 12.09.2008
Konspekt lekcji informatyki dla klasy 4 szkoły podstawowej
Temat: Prawa użytkownika
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z zasadami legalnego korzystania z programów
komputerowych
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wskazać co znaczy piractwo komputerowe
- rozumie rolę licencji w korzystaniu z technologii komputerowej
- respektować prawa autorskie
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Mordaka, Informatyka 2000, Bydgoszcz 2005.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
35’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
- Kto to byli piraci w dawnych czasach?
- Do kogo dziś odnosi się słowo pirat?
- Co to jest piractwo?
- W jaki sposób możemy legalnie nabyć programy komputerowe?
- Co to są licencje?
- Jakie programy określamy mianem freeware?
- Co to są prawa autorskie?
- Jak należy respektować prawa autorskie?
- Kiedy łamiemy prawa autorskie?
- Jakie są zagrożenia wynikające ze stosowania programów pochodzących
z niewiadomego źródła?
- Dlaczego korzystniej jest stosować programy licencjonowane?
- Co grozi nam za korzystanie z nielegalnego oprogramowania?
- Kto traci na procederze piractwa komputerowego?
Krótki wykład nauczyciela porządkujący uzyskane informacje
5’ Podanie zadania domowego
Przygotuj się do dyskusji na temat „Obszary zastosowań komputerów”
SZYMON SOLAK Data 26.09 ...