Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
do działu „Inni wokół mnie”
dla klasy I gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
SZYMON SOLAK Data 27.02.2006
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas I A i I B gimnazjum
Temat: Społeczeństwo i jego struktura
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom czym jest społeczeństwo wraz z jego strukturą
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wyjaśnić czym jest społeczeństwo
-podać kryteria podziału społeczeństwa
-scharakteryzować od czego zależy struktura demograficzna społeczeństwa
-dokonać analizy społeczeństwa polskiego z punktu widzenia struktury
społecznej
-pojęcia: społeczeństwo, demografia
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
30’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Społeczeństwo jako zbiorowość.
2. Struktura społeczna. Kryteria podziału struktury społecznej:
a) kryterium miejsca zamieszkania,
b) społeczno – zawodowe,
c) płci,
d) wieku,
e) wykształcenia,
f) klasowo – warstwowe.
3. Struktura demograficzna społeczeństwa
4. Polskie społeczeństwo i jego struktura
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień. Klasa rozwiązuje ćwiczenie 3 ze strony 50 pod kierunkiem nauczyciela
5’ Rekapitulacja pierwotna
-Wyjaśnij czym jest społeczeństwo
-Podaj kryteria podziału społeczeństwa
-Scharakteryzuj od czego zależy struktura demograficzna społeczeństwa
-Wyjaśnij pojęcia: społeczeństwo, demografia
5’ Podanie zadania domowego
Rozwiąż ćwiczenia 1 i 2 ze strony 50 podręcznika.
SZYMON SOLAK Data 07.03.2006
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas I A i I B gimnazjum
Temat: Naród i państwo.
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom czym jest naród oraz kiedy możemy mówić o narodzie
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wyjaśnić czym jest naród
-wymienić czynniki narodowotwórcze
-podać uwarunkowania, które miały wpływ na ukształtowanie się narodu
polskiego
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
-Wyjaśnij czym jest społeczeństwo
-Podaj kryteria podziału społeczeństwa
-Scharakteryzuj od czego zależy struktura demograficzna społeczeństwa
-Wyjaśnij pojęcia: społeczeństwo, demografia
25’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Naród jako grupa wspólnotowa.
2. Czynniki narodowotwórcze.
3. Naród polski.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień. Klasa rozwiązuje ćwiczenie
3 ze strony 51 pod kierunkiem nauczyciela
5’ Rekapitulacja pierwotna
- Wyjaśnij czym jest naród
- Wymień czynniki narodowotwórcze
- Podaj uwarunkowania, które miały wpływ na ukształtowanie się narodu polskiego
5’ Podanie ...