Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
z działu „Samorząd terytorialny”
dla klasy I gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
SZYMON SOLAK Data 04.05.2006
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas I A i I B gimnazjum
Temat: Samorząd terytorialny i jego struktura.
Cel ogólny: Wprowadzenie uczniów w problematykę dotyczącą samorządu terytorialnego
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wskazać postawę prawną działalności samorządu terytorialnego
-scharakteryzować czym jest samorząd terytorialny
-wymienić oraz pokazać na mapie Polski poszczególne województwa
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000, mapa administracyjna Polski
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
-Scharakteryzuj jaką grupę uważamy za mniejszość narodową
-Wymień jakie mniejszości narodowe występują w Polsce
-Pokaż na mapie Polski rejony zamieszkiwania mniejszości narodowych
25’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Samorząd terytorialny – pojęcie i charakterystyka
2. Struktura podziału Polski na jednostki administracyjne
a) województwa
b) powiaty
c) gminy
3. Podstawa prawna trójstopniowego podziału terytorialnego państwa – ustawa z dnia
24 lipca 1998
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień. Nauczyciel pokazuje na mapie podział na województwa
5’ Rekapitulacja pierwotna
-Wskaż podstawę prawną działalności samorządu terytorialnego
-Scharakteryzuj czym jest samorząd terytorialny
-Wymień oraz pokaż na mapie Polski poszczególne województwa
5’ Podanie zadania domowego
Rozwiąż ćwiczenie 1 ze strony 68 podręcznika.
SZYMON SOLAK Data 11.05.2006
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas I A i I B gimnazjum
Temat: Gmina jako wspólnota lokalna
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom gminy jako najmniejszej jednostki samorządu
terytorialnego
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -scharakteryzować gminę jako najmniejszą jednostkę samorządu
terytorialnego
-omówić strukturę władz gminy
-wyjaśnić pojęcia: referendum gminne, kadencja, statut gminy
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o
społeczeństwie, Warszawa 2000, mapa administracyjna Polski
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
-Wskaż podstawę prawną działalności samorządu terytorialnego
-Scharakteryzuj czym jest samorząd terytorialny
-Wymień oraz pokaż na mapie Polski poszczególne województwa
25’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Gminę jako najmniejszą jednostkę samorządu terytorialnego
2. Struktura władz gminy
a) Rada Gminy
b) Statut Gminy
3. Pojęcia: referendum gminne, kadencja, statut gminy
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
5’ Rekapitulacja pierwotna
-Scharakteryzuj gminę jako najmniejszą jednostkę samorządu ...