Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
Powtórzenia i sprawdziany
dla klasy I gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, Warszawa 2000.
SZYMON SOLAK Data 2.11.2005
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas I A i I B gimnazjum
Temat: Ja człowiek – powtórzenie wiadomości.
Cel ogólny: Ugruntowanie wiadomości z zakresu „Ja człowiek”
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, dyskusja
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Sprawdzenie zadania domowego
35’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
- Wymień najważniejsze okresy życia człowieka
- Proszę scharakteryzować bliżej fazę niemowlęcą rozwoju człowieka
- Proszę scharakteryzować bliżej fazę poniemowlęcą
- W odstępie jakich lat jest umiejscowiona faza wczesnodziecięca?
- Jakie główne zmiany zachodzą w rozwoju dziecka wraz z fazą wczesnodziecięcą?
- Jakie główne zmiany zachodzą w rozwoju dziecka wraz z fazą przedpokwitaniową?
- proszę opisać postępy w rozwoju dziecka w fazie dojrzewania
- proszę opisać postępy w rozwoju dziecka w fazie młodzieńczej
- Proszę powiedzieć w jakich latach jest umiejscowiony okres dojrzałości człowieka?
- Czym charakteryzuje się dojrzałość biologiczna człowieka?
- Czym charakteryzuje się dojrzałość społeczna człowieka?
- Proszę wskazać najważniejsze formy aktywności człowieka w okresie dojrzałości?
- Proszę powiedzieć co to jest osobowość człowieka?
- Proszę powiedzieć w jakich latach jest umiejscowiony starości człowieka?
- Proszę wskazać najważniejsze formy aktywności człowieka w okresie starości?
- Jakie są najważniejsze dążenia człowieka w okresie starości?
- Jakie odczucia towarzyszą człowiekowi w okresie starości?
- Dlaczego mówimy o człowieku że jest istotą społeczną?
- Czym różnią się cechy wrodzone od nabytych?
- Co warunkuje rozwój człowieka i jego zachowanie – cechy wrodzone, jego własna aktywność, czy warunki zewnętrzne?
- Jak rozumiesz pojęcie: egoizm?
- Jak rozumiesz pojęcie: tolerancja?
- Jak rozumiesz powiedzenie Kartezjusza „Myślę, więc jestem” (Cogito ergo sum)
- Jak myślicie co to jest tożsamość?
- W jaki sposób ludzie różnią się od siebie?
- Jakie cechy, właściwości decydują o tym że ludzie różnią się od siebie
- Jak rozumiemy pojęcie introspekcja?
- Co to jest „ja realne”?
- Co to jest „ja idealne”?
- Czym różni się tożsamość osobista od społecznej?
- Co to jest potrzeba?
- Co to znaczy zaspokoić potrzebę?
- Jakie są najważniejsze, podstawowe potrzeby człowieka?
- Jakie inne potrzeby posiada człowiek?
SZYMON SOLAK Data 13.02.2006
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas I A i I B gimnazjum
Temat: Grupy społeczne – powtórzenie wiadomości.
Cel ogólny: Ugruntowanie wiadomości z zakresu „Ja człowiek”
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban ...