Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
do działu „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej”
dla klasy II gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
SZYMON SOLAK Data 3.11.2005
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas II A i II B gimnazjum
Temat: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej - wprowadzenie
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom podstawowych informacji odnośnie Konstytucji RP
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - potrafi podać datę uchwalenia Konstytucji RP – 2 kwietnia 1997
- umie wskazać miejsce konstytucji w systemie prawnym RP
- potrafi pokrótce, w formie haseł omówić treść konstytucji
- rozumie pojęcia: referendum, ustawa zasadnicza
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza
o społeczeństwie, Warszawa 2000, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład, praca uczniów z tekstem konstytucji, dyskusja
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności
5’ Rekapitulacja wtórna
- Jakie są najważniejsze zasady ustrojowe Rzeczypospolitej Polskiej?
- Na czym polega zasada państwa prawnego?
35’ Lekcja właściwa. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Polskie tradycje konstytucyjne.
2. Okoliczności uchwalenia Konstytucji RP
3. Miejsce Konstytucji RP w polskim prawnym systemie
4. O czym mówi konstytucja RP.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień
- Uzasadnij stwierdzenie, że konstytucja jest podstawowym aktem prawnym
(ustawą zasadniczą)
- W jaki sposób została uchwalona obecna Konstytucja RP
Otwórz Konstytucję RP na spisie treści. Przeczytaj jakie rozdziały zawiera polska konstytucja. Przeczytaj preambułę konstytucji. Jak oceniasz jej brzmienie:
- Czy słusznie dzieli naród na wierzących i niewierzących?
- Jakie czyni na tobie wrażenie tekst preambuły? Czy nie jest zbyt długi w swej treści?
Zadanie domowe
Ćwiczenie 2 ze strony 21 w podręczniku.
SZYMON SOLAK Data 7.11.2005
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas II A i II B gimnazjum
Temat: Zasady ustrojowe Rzeczypospolitej Polskiej
Cel ogólny: Uzmysłowienie uczniom zasad ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wymienić i scharakteryzować najważniejsze zasady ustrojowe RP
- wie jakie organy państwa składają się na władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w Polsce
- rozumie pojęcia: partia polityczna, koalicja, elektorat
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza
o społeczeństwie, Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład, praca uczniów z podręcznikiem, dyskusja
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności
10’ Rekapitulacja wtórna
- O jakim państwie możemy powiedzieć, że jest państwem prawa?
- O czym mówi nam zasada suwerenności narodu?
- O czym mówi nam zasada pluralizmu?
- Na czym polega zasada podziału władz, kto był jej autorem, w państwach o jakim ustroju jest ona szczególnie przestrzegana?
- W jakim celu ...