Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
do działu „Państwo”
dla klasy II gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
SZYMON SOLAK Data 05.09.2005
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas II A i II B gimnazjum
Temat: Etapy życia człowieka
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z najważniejszymi etapami życia człowieka
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wymienić najważniejsze etapy życia człowieka
-bliżej scharakteryzować każdy z tych etapów, podać odpowia-
dający im wiek
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza
o społeczeństwie, Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
35’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
- Proszę powiedzieć czym najogólniej charakteryzuje się okres młodości?
- Jakiemu przedziałowi wiekowemu odpowiada?
- Na jakie fazy możemy podzielić okres młodości?
- Jakie dążenia, pragnienia ma człowiek w okresie młodości
- Proszę bliżej scharakteryzować okres dorosłości
- W jakim przedziale wiekowym można go umiejscowić
- Do jakich celów człowiek dąży w okresie dorosłości
- Jakie spełnia funkcje w rodzinie i społeczeństwie
- Proszę scharakteryzować okres starości
- Jak człowiek może pojmować swoją starość
- Jaką rolę spełnia człowiek starszy w rodzinie i społeczeństwie
Krótki wykład nauczyciela porządkujący uzyskane informacje
Klasa wykonuje polecenie zadane przez nauczyciela: Wyobraź sobie swoje życie za 5, 10, 20 lat. Jaką skończysz szkołę? Jaki zawód będziesz wykonywał.
Czy założysz rodzinę?
Uczniowie przedstawiają nauczycielowi swoje koncepcje. Dyskutują.
5’ Podanie zadania domowego
Zaprojektuj świat za 50 lat. Umieść w tym świecie siebie.
SZYMON SOLAK Data 12.09.2005
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas II A i II B gimnazjum
Temat: Cechy państwa
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z cechami charakterystycznymi właściwymi
państwu
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - podać definicję państwa
- wymienić cechy charakterystyczne przysługujące państwu
- rozumie zagadnienie, że państwo jest organizacją terytorialną
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza
o społeczeństwie, Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności
25’ Lekcja właściwa. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Definicje państwa:
a) według Arystotelesa (383-322 p.n.e.),
b) św. Tomasza z Akwinu (1225-1274),
c) Georga Jelinka (1851-1915),
d) Czesława Znamierowskiego (1889-1967).
2. Cechy państwa.
3. Definicja państwa
4. Państwo organizacją terytorialną.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień
10’ Rekapitulacja pierwotna
- Proszę podać definicję państwa,
- Proszę wymienić cechy charakterystyczne państwa,
- Jak rozumiecie, że państwo jest organizacją terytorialną.
5’ Podanie zadania domowego
Wykorzystując wiadomości z historii, przygotuj krotką informację o Monteskiuszu
SZYMON SOLAK Data ...