Dodaj publikację
Autor
Szymon Solak
Data publikacji
2009-11-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
44

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekty z wiedzy o społeczeństwie dla II klasy gimnazjum "Powtórzenia i sprawdziany".
 Pobierz (doc, 56,0 KB)

Podgląd treści

Szymon Solak

Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
Powtórzenia i sprawdziany
dla klasy II gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, Warszawa 2000.

SZYMON SOLAK Data 24.10.2005

Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas II A i II B gimnazjum

Temat: Państwo – powtórzenie wiadomości.

Cel ogólny: Zebranie wiadomości dotyczących zagadnienia - państwo
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza
o społeczeństwie, Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, dyskusja

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności

40’ Lekcja właściwa

- Proszę podać definicję państwa?
- Proszę wymienić cechy charakterystyczne państwa?
- Jak rozumiecie, że państwo jest organizacją terytorialną?
- Jak rozumiecie pojęcie suwerenna władza?
- Co to jest suwerenność wewnętrzna państwa?
- Co to jest suwerenność zewnętrzna państwa?
- Jak rozumiesz pojęcie władza polityczna?
- Kto to są cudzoziemcy?
- Jak rozumiecie pojęcie obywatelstwo?
- W jaki sposób można nabyć obywatelstwo?
- Proszę wymienić cechy charakterystyczne państwa unitarnego?
- Proszę wymienić cechy charakterystyczne państwa federacyjnego?
- Proszę wymienić cechy charakterystyczne monarchii?
- Proszę wymienić cechy charakterystyczne republiki?
- Na czym polega zasada podziału władz, kto był jej autorem, w państwach o jakim ustroju jest ona szczególnie przestrzegana?
- W jakim celu wprowadzono zasadę trójpodziału władz?
- Jak myślicie co to jest ideologia?
- W jakim celu wykorzystuje się ją w polityce?
- Jakie państwa określamy mianem autorytarnych?
- Jakie państwa określamy mianem totalitarnych?
- Jakie znasz przykłady państw totalitarnych?
- Jakie znasz przykłady państw autorytarnych?
- Czy współcześnie występują jeszcze państwa totalitarne, autorytarne?
- Porównaj modele państwowe totalitarny i demokratyczny. Wskaż różnice wraz
z dokonaniem własnej oceny?
- Przedstaw sytuację jednostki w państwie totalitarnym i demokratycznym. W którym z tych państw chciałbyś żyć?
SZYMON SOLAK Data 30.01.2006

Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas II A i II B gimnazjum

Temat: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej – powtórzenie wiadomości.

Cel ogólny: Zebranie wiadomości dotyczących Konstytucji RP
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, dyskusja

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności

40’ Lekcja właściwa

- Jakie są najważniejsze zasady ustrojowe Rzeczypospolitej Polskiej?
- Na czym polega zasada państwa prawnego?
- Uzasadnij stwierdzenie, że konstytucja jest podstawowym aktem prawnym (ustawą zasadniczą)
- W jaki sposób została uchwalona obecna Konstytucja RP
- O jakim państwie możemy powiedzieć, że jest państwem prawa?
- O czym mówi nam zasada suwerenności narodu?
- O czym mówi nam zasada pluralizmu?
- Na czym polega zasada podziału władz, kto był jej autorem, w państwach o jakim ustroju jest ona szczególnie ...