Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
do działu „Polska w Unii Europejskiej”
dla klasy III gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
SZYMON SOLAK Data 18.05.2006
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas III A i III B gimnazjum
Temat: Integracja gospodarcza Europy.
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom procesów integracyjnych w Europie
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - przybliżyć historię starań Polski do Unii Europejskiej
- wymienić kryteria jakie musi spełniać kraj, który chce przystąpić do
Unii Europejskiej
- scharakteryzować uprawnienia Rady Europy
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza
o społeczeństwie, Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
30’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Historia starań Polski do Unii Europejskiej
2. Kryteria członkostwa w Unii Europejskiej
a) sprawnie funkcjonujące instytucje demokratyczne
b) przestrzeganie praw człowieka oraz mniejszości narodowych
c) dostosowanie prawa krajowego do obowiązującego w Unii
d) stabilna gospodarka rynkowa (niska inflacja, sprawny system finansowy)
e) otwartość własnej gospodarki na konkurencję z zewnątrz
3. Rady Europy
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
5’ Rekapitulacja pierwotna
- Przybliż historię starań Polski do Unii Europejskiej
- Wymień kryteria jakie musi spełniać kraj, który chce przystąpić do Unii
- Scharakteryzuj uprawnienia Rady Europy
5’ Podanie zadania domowego
Rozwiąż ćwiczenie 1 na stronie 72 podręcznika.
SZYMON SOLAK Data 24.05.2006
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas III A i III B gimnazjum
Temat: Fundusze pomocowe i strukturalne Unii Europejskiej
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom funduszy Unii Europejskiej
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wyjaśnić czym są fundusze strukturalne
- wyjaśnić czym są fundusze pomocowe
- wskazać z jakich funduszy korzysta Polska
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
- Przybliż historię starań Polski do Unii Europejskiej
- Wymień kryteria jakie musi spełniać kraj, który chce przystąpić do Unii
- Scharakteryzuj uprawnienia Rady Europy
20’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Fundusze strukturalne Unii Europejskiej:
a) PHARE
b) STRUDER
c) Wieloletni Program dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MSP)
2. Fundusze pomocowe Unii Europejskiej.
a) Fundusz Spójności
b) SAPARD
3. Wykorzystanie przez Polskę z funduszy Unii Europejskiej.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
Klasa rozwiązuje ćwiczenie 7 ze strony 72 podręcznika ...