Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
do działu „Prawa i wolności człowieka”
dla klasy III gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
SZYMON SOLAK Data 12.09.2005
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas III A i III B gimnazjum
Temat: Prawa człowieka – podział i charakterystyka.
Cel ogólny: Uświadomienie uczniom praw jakie przysługują człowiekowi
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wyjaśnić pojęcie prawa człowieka
-podzielić prawa człowieka na trzy główne kategorie (wolności i prawa osobiste oraz polityczne, prawa ekonomiczne i socjalne, prawa z zakresu ekologii oraz do korzystania z dorobku współczesnej cywilizacji)
-bliżej scharakteryzować co składa się na każdą z tych kategorii
-potrafi omówić co znaczy, że prawa człowieka są niepodzielne
i wzajemnie zależne
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, wykład
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
35’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1) Pojęcie praw człowieka.
2) Podział praw człowieka
a) wolności i prawa osobiste oraz polityczne,
b) prawa ekonomiczne i socjalne,
c) prawa z zakresu ekologii oraz do korzystania z dorobku współczesnej cywilizacji
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień
- Przypomnij sobie z lekcji historii, w jakich sytuacjach były łamane prawa człowieka
- czy we współczesnym świecie prawa człowieka są w pełni realizowane? Co sądzisz na ten temat?
- z których praw korzystasz Ty i Twoja rodzina
10’ Rekapitulacja pierwotna
- wyjaśnij pojęcie prawa człowieka
- na jakie trzy główne kategorie możemy podzielić prawa człowieka
- co składa się na wolności i prawa osobiste oraz polityczne,
- co należy do praw ekonomicznych i socjalnych
- jak możemy podzielić prawa z zakresu ekologii oraz do korzystania z dorobku współczesnej cywilizacji
- proszę omówić co znaczy, że prawa człowieka są niepodzielne i wzajemnie zależne
5’ Podanie zadania domowego
Przestudiuj tekst rozdziału drugiego („Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela”) Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zastanów się czy są one w pełni realizowane.
SZYMON SOLAK Data 19.09.2005
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas III A i III B gimnazjum
Temat: Dokumenty oraz instytucje stojące na straży praw człowieka.
Cel ogólny: Uświadomienie uczniom praw jakie przysługują człowiekowi
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wymienić podstawowe dokumenty, całościowo określające prawa i wolności człowieka
- wskazać międzynarodowe instytucje stojące na straży praw człowieka
- uczeń rozumie pojęcia: ratyfikacja, amnestia
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa ...