Dodaj publikację
Autor
Szymon Solak
Data publikacji
2009-11-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekty z wiedzy o społeczeństwie dla III klasy gimnazjum do działu "Przekształcenia ustroju gospodarczego".
 Pobierz (doc, 68,5 KB)

Podgląd treści

Szymon Solak

Konspekty z wiedzy o społeczeństwie

do działu „Przekształcenia ustroju gospodarczego”

dla klasy II gimnazjum

do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.

SZYMON SOLAK Data 21.11.2005

Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas III A i III B gimnazjum

Temat: Przekształcenia ustroju gospodarczego w Polsce po 1989 roku – plan Balcerowicza

Cel ogólny: Przybliżenie uczniom charakteru zmian jakie zaszły w Polsce po 1989 roku
w sferze gospodarki
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - podać cechy charakterystyczne gospodarki centralnie zarządzanej
- porównać cechy gospodarki centralnie zarządzanej z gospodarką rynkową
- omówić rolę postaci Tadeusza Mazowieckiego i Leszka Balcerowicza dla
przemian polityczno – gospodarczych w Polsce przełomu lat osiemdziesiątych
i dziewięćdziesiątych XX w. w Polsce
- omówić oraz ocenić plan Balcerowicza i jego skutki społeczno – gospodarcze

Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, dyskusja

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

5’ Sprawdzenie zadania domowego

25’ Lekcja właściwa.

Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.

1. Gospodarka centralnie zarządzana – cechy charakterystyczne
2. Sytuacja w Polsce pod koniec lat osiemdziesiątych
3. Powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego – początki budowy gospodarki rynkowej
w Polsce
4. Plan ministra Leszka Balcerowicza i jego skutki społeczno – gospodarcze

Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień

5’ Rekapitulacja pierwotna

- Podaj cechy gospodarki centralnie zarządzanej. Jak oceniasz jej efektywność ekonomiczną?
- Czym charakteryzuje się gospodarka rynkowa?

5’ Podanie zadania domowego

Jakie skutki dla gospodarki społeczeństwa miała realizacja programu stabilizacji – uzasadnij.

SZYMON SOLAK Data 28.11.2005

Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas III A i III B gimnazjum

Temat: Produkt krajowy brutto (PKB)

Cel ogólny: Przybliżenie uczniom mechanizmów funkcjonowania gospodarki rynkowej.
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - omówić pojęcie produktu krajowego brutto
- podać oraz omówić wskaźniki ważne dla oceny stanu gospodarki
- omówić pojęcia: inflacja, recesja
- wskazać priorytety polskiej polityki gospodarczej
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

5’ Rekapitulacja wtórna

- Podaj cechy gospodarki centralnie zarządzanej. Jak oceniasz jej efektywność ekonomiczną?
- Czym charakteryzuje się gospodarka rynkowa?
- Na czym polegał plan ministra Leszka Balcerowicza?
- Wskaż skutki społeczno – gospodarcze omawianego planu?

20’ Lekcja właściwa.

Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.

1. Produkt krajowy brutto.
2. Priorytety polskiej polityki gospodarczej.
a) umocnienie gospodarki rynkowej,
b) wzrost gospodarczy,
c) ograniczenie bezrobocia i inflacji.
3. Wskaźniki ...