Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z wiedzy o społeczeństwie
do działu „Rynek pracy”
dla klasy III gimnazjum
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
SZYMON SOLAK Data 14.02.2006
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas III A i III B gimnazjum
Temat: Zmiany na rynku pracy.
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom struktury polskiego rynku pracy
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - scharakteryzować pojęcie rynku pracy
- omówić czynniki, które kształtują polski rynek pracy
- scharakteryzować zjawiska występujące na polskim rynku pracy
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
10’ Rekapitulacja wtórna
- Jak dzielimy podatki płacone przez Polaków?
- Jak możemy podzielić podatki bezpośrednie?
- Co to jest podatek dochodowy od osób fizycznych?
- Scharakteryzuj podatek dochodowy od osób prawnych.
- Co to są podatki pośrednie? Co jest specyfiką podatków pośrednich?
- Co to jest podatek od towarów i usług? Kiedy go płacimy.
- Co to jest podatek akcyzowy? Jakie opłaty on obejmuje?
- Omów czym jest cło.
20’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Rynek pracy.
2. Czynniki kształtujące polski rynek pracy.
3. Zmiany na rynku pracy.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
Klasa rozwiązuje ćwiczenia 1 i 2 ze strony 41, pod kierunkiem nauczyciela
5’ Rekapitulacja pierwotna
- Scharakteryzuj pojęcie rynku pracy
- Omów czynniki, które kształtują polski rynek pracy
- Scharakteryzuj zjawiska występujące na polskim rynku pracy
5’ Podanie zadania domowego
Rozwiąż ćwiczenie 1 ze strony 46.
SZYMON SOLAK Data 20.02.2006
Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie dla klas III A i III B gimnazjum
Temat: Zjawisko bezrobocia.
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom zjawisko bezrobocia i jego przyczyn.
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - scharakteryzować pojęcie bezrobocia
- podzielić bezrobocie na: koniunkturalne, strukturalne, sezonowe, frykcyjne
- pojęcia: transformacja, koniunktura
Środki dydaktyczne: podręcznik I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie,
Warszawa 2000.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
- Scharakteryzuj pojęcie rynku pracy
- Omów czynniki, które kształtują polski rynek pracy
- Scharakteryzuj zjawiska występujące na polskim rynku pracy
20’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Zjawisko bezrobocia.
2. Zmiany na rynku pracy.
3. Rodzaje bezrobocia:
a) koniunkturalne,
b) strukturalne,
c) sezonowe,
d) frykcyjne.
4. Pojęcia: transformacja, koniunktura
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
Klasa rozwiązuje ćwiczenia 1 i 2 ...