Dodaj publikację
Autor
Iwona Andziak
Data publikacji
2009-11-30
Średnia ocena
1,00
Pobrań
602

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Witam. Dodaję jako publikację konspekt z Technologii Informacyjnej dla klasy 1 Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Konspekt przedstawia wykonywanie działań matematycznych na komórkach w tabeli w programie Word. Dotyczy sumowania liczb. W konspekcie znajdują się ćwiczenia, które myślę, że zmobilizują uczniów do pracy.                                                           Dziękuję
 Pobierz (doc, 75,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć
Technologia informacyjna

Temat lekcji: Działania matematyczne na komórkach w tabeli

Klasa: 1 ZSZ
Czas trwania zajęć: 45 min

Cele lekcji

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z wykonywaniem działań matematycznych
na komórkach w tabeli

Cele operacyjne:
Wiadomości:
Uczeń
➢ będzie wiedział, jak wykonać działania matematyczne w dokumencie tekstowym

Umiejętności:
Uczeń
➢ będzie potrafił sumować liczby

Metody prowadzenia zajęć: Pogadanka,
Środki dydaktyczne: Podręcznik do Technologii Informacyjnej, własne materiały, Komputer,
Program Word

Plan lekcji:
Podstawowe ogniwa zajęć:

Przebieg lekcji:

|Faza lekcji |Czas |Przebieg lekcji |Metody |Materiały |
|Faza I |6 |1.Przywitanie, czynności organizacyjne- |Pogadanka |Dziennik klasowy |
|(Wstęp) | |sprawdzenie listy obecności | | |
| | | | | |
| |2 |2. Zapisanie tematu lekcji na tablicy | | |
|Faza II |25 |3. Nauczycielka omawia, na czym będzie polegała |Pogadanka |Podręcznik |
|(Rozwinięcie) | |lekcja | |do Technologii |
| | |Wyjaśnia na czym polega: | |Informacyjnej |
| | |wykonywanie działań matematycznych | | |
| |5 |na komórkach w tabeli | |Własne materiały |
| | |przedstawia wyniki na wykresie | | |
| | |4. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia | | |
|Faza III |5 |5. Nauczycielka podsumowuje lekcję. |Pogadanka | |
|(Podsumowanie) |2 |6. Przekazanie uczniom informacji o temacie | | |
| | |następnej lekcji | | |

Rozwinięcie lekcji
Nauczycielka zapoznaje uczniów z możliwością wykonywania działań matematycznych
na komórkach w tabeli za pomocą programu Word.
Sumę oblicza się automatycznie
Aby wykonać sumowanie komórek w tabeli należy:
1. Umieść kursor w komórce znajdującą się pod komórką z ostatnią z liczb, które mają być sumowane.
2. W menu Tabela wybrać opcję Formuła. MS Word zaproponuje formułę sumowania
= SUM(ABOVE) i klikamy ok.

|Produkty-warzywa |Ceny produktów [zł] |
|por |2 |
|seler |3 |
|marchew |2,5 |
|pomidory |6,6 |
|ogórki |8,5 |
|cebula |2 |
|papryka |4,5 |
|Suma |29,1 |

Ćwiczenia do wykonania przez uczniów

Ćwiczenie nr 1 Dokonaj sumowania

|Owoce [w kg] |grudzień |styczeń |Luty |marzec |
|jabłka |40 |120 |90 |120,5 |
|gruszki |20 |34,5 |30,5 |220,5 |
|śliwki |55,7 |100 |90 |200 |
|pomarańcze |200 |125 |300 |300,5 |
|kiwi |25 |80 |125 |80,5 |
|winogrona |100 |300 |135,5 |75,5 |
|banany |150 |50 |90 |150 |
|Suma |590,7 |809,5 |861 |1147,5 |

Ćwiczenie nr 2
Oblicz ile pieniędzy wydała mama Kasi na wyprawienie jej do szkoły
a) przybory szkolne

|Kupione rzeczy |Ceny [zł] |
|Zeszyty 60 w kratkę |35 |
|Zeszyty 60 w linię |40 |
|Zeszyty 80 w linię |6 |
|Zeszyty 80 w kratkę |15 |
|Zeszyt do religii |3 |
|Okładki |20 |
|piórnik |16 |
|ołówek |1 |
|Długopisy |15 |
|gumkę |1,5 |
|korektor |4 |
|Kredki |8 |
|Farby olejne |14 |
|Farby plakatowe |10 |
|Książki |250 |
|plecak |45 |
|suma |483,5 |

b) ubrania
|Kupione rzeczy |Ceny [zł] |
|Dwie pary spodni ...