Dodaj publikację
Autor
Mirosława Hamerska-Łagodzińska
Data publikacji
2009-11-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
326

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przeznaczony dla starszych klas ginmazjum. Temat sugeruję, aby opracować pod koniec pracy z lekturą podstawową "Mały Książę". Treści dotyczące motywów kulturowych: vanitas, danse macabre, non omnis moriar pomagają w lepszym zrozumieniu znaczenia śmierci w utworze Antoina de Saint-Exuperyego i udowadniają ciągłość kulturową. Uczniowie mogą uświadomić sobie, że o śmierci można myśleć i mówić bez lęku.
 Pobierz (doc, 42,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI

|Przedmiot: JĘZYK POLSKI |Nauczyciel: Mirosława Hamerska-Łagodzińska |
|Klasa: II gimnazjum | |
|Temat: Mały Książę i Śmierć. |
|Cel ogólny: różne ujęcie tematu śmierci w kulturze |
|Cele szczegółowe |
|(uczeń po zajęciach potrafi:) |
|a |-wyszukać w tekście „Małego Księcia” obrazowe przedstawienie śmierci |
|b |-zinterpretować symbol żmii |
|c |-podać znaczenie pojęcia: symbol |
|d |-wyjaśnić znaczenie motywów :dance macabre ,vanitas |
|e |-zinterpretować przesłanie „Małego Księcia”na temat śmierci |
|Metoda : praca z tekstem, rozmowa dydaktyczna |Forma pracy uczniów: |
| |grupowa ,zbiorowa , indywidualna |
|Środki dydaktyczne: tekst ”Małego Księcia”, ilustracje –obrazy z motywem danse macabre i vanitas( np. malarstwo Claesza),Słownik symbol|
|,Słownik języka polskiego ,Słownik wyrazów obcych , wizerunek żmii( rysunki autora książki) |
|Tok lekcji: |
|I |Część wstępna (sprawy organizacyjne, sprawdzenie pracy domowej):15min | |
| 1.Rozmowa przypominająca omówione treści : motyw podróży (przez życie), |
|bohater –homo viator, wskazanie na tematykę filozoficzno – egzystencjalną w utworze |
| 2.Praca w grupach – rysujemy śmierć |
| 3. Porównanie rysunków uczniów( podobne elementy0 z utrwalonymi w kulturze motywami |
|vanitas i danse macabre( skserowane obrazy) |
|4.Omówienie znaczeń motywów i kontekstów z nimi związanych ( biblijny ,średniowieczy, |
|barokowy) |
|II |Część główna (właściwa): 20min | |
| 1.Pytanie:Co łączy utwór Exuperyego z tematyką śmierci (odejścia)?Dwuznaczność |
|zakończenia utworu. |
| 2. Praca z tekstem: wyszukiwanie określeń żmii i zapis na schemacie ( ksero rysunku autora) |
|3. Wnioskowanie : Żmija to śmierć. Zapis tematu lekcji |
| 4. Wyjaśnienie pojęcia symbol i wyszukanie w Słowniku symboli treści do hasła :żmija(wąż) |
| 5.Przypomnienie słowa-klucza w utworze „oswoić”- znaczenie- Słownik języka polskiego |
|6.Praca w grupach : bohaterowie lektury wobec śmierci (lotnik ,Mały Książę)-zapis efektów |
|pracy w tabeli-uwypukli kontrast postaw( obawa lotnika , zrozumienie i akceptacja Małego K |
|Księcia) |
|III |Część podsumowująca (rekapitulacja, zadanie pracy domowej): | |
| 1.Dlaczego Mały Książę uczy oswajać śmierć? Wskazanie na motyw :non omnis moriar |
| 2.Proponuję uczniom,aby „oswoili” śmierć na narysowanych na początku lekcji obrazkach – |
|liczę na pomysłowość. Jeśli mają problem ,proszę by dorysowali uśmiech. |
| 3.Utrwalenie pojęć z lekcji. |
|4.Uczniowska ocena lekcji – ankieta. |
|5.Zadanie pracy domowej. Temat pracy pisemnej :Jak żyć ,by pozostawić po sobie ślad ? |