Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
ZASOBY WODY W POLSCE I ICH WYKORZYSTANIE W GOSPODARCE.
Woda jest czynnikiem warunkującym życie. Na Ziemi wody zajmują powierzchnię
510 000 km2. W każdym, miejscu na Ziemi, tam gdzie jest woda jest życie. Organizmy potrzebują ją do przebiegu podstawowych procesów życiowych, transportu substancji
i produktów na różnych etapach funkcjonowania w ekosystemach.
Występuje na Ziemi w postaci lodowców, gorących źródeł, jako ogromne powierzchnie oceanów, mórz i niezliczonych źródeł.
Prawie cały obszar kraju znajduje się w zlewisku Morza Bałtyckiego, w dorzeczach dwóch głównych rzek Wisły i Odry. Poza nimi do Bałtyku uchodzą rzeki Pojezierzy Pomorskiego i Mazurskiego, a wśród nich: Wieprza, Słupia, Łeba, Pasłęka, Łyna. Reżim rzek polskich jest złożony- deszczowo- śnieżny z podwójnym maksimum stanów: letnim opadowym i wiosennym roztopowym. Powodzie w górach są zazwyczaj w lecie, a na nizinach głównie wiosną.
Układ sieci rzecznej jest asymetryczny; nawiązuje do ogólnego nachylenia terenu z południa na północny zachód i do przebiegu form ukształtowania terenu. Sieć rzeczna Polski sprzyja tworzeniu tranzytowego szlaku wodnego łączącego systemy rzeczne Europy Zachodniej i Wschodniej. Wymaga to jednak właściwej regulacji rzek.
Jeziora w Polsce zajmują około 1% obszaru. W większości są to jeziora polodowcowe:
- jeziora górskie w Tatrach i Karkonoszach na przykład cyrkowe – Czarny Staw pod Rysami, morenowe – Toporowe Stawki.
- tworzące pojezierza – Pojezierze Pomorskie, Mazurskie, Wielkopolskie, a wśród nich jeziora rynnowe (Jeziorak), wytopiskowe (Białe), morenowe ( Śniadrwy) i inne. Ponadto występują jeziora typu starorzecza, nadbrzeżne ( Łebsko, Gardno) i deltowe (Drużno).
Zasoby wodne Polski są mniejsze niż zachodnich sąsiadów, głównie ze względu na mniejsze sumy opadów. Słabe zagospodarowanie rzek i mała liczba zbiorników retencyjnych na rzekach powodują, że nie można magazynować wód wezbraniowych w dostatecznym stopniu. Wykorzystanie gospodarcze wód powierzchniowych jest ograniczone z powodu wysokiego stopnia ich zanieczyszczenia. Na wielu obszarach kraju zaznacza się deficyt wody.
Zasoby wodne w Polsce są stosunkowo małe. Na tle Europy pod względem ilości wody na jednego mieszkańca, biorąc pod uwagę 26 państw, znajdujemy się na 22 miejscu.
22 km2 zasobów wodnych ocenia się jako możliwe do wykorzystania, przeliczając to na 1 mieszkańca jest to około 1500 m3/rok.
Przeciętnie, mieszkaniec miasta wykorzystuje 20% zasobów wodnych między innymi na: higiena osobista, toaleta - 68%, posiłki - 20%, inne cele - 13%.
Obecnie pobór wody w Polsce wynosi 12 km3. Od końca lat osiemdziesiątych można zauważyć nieznaczny spadek zużycia wody. Najwięcej, około 70% pobieranej wody zużyte jest w przemyśle, na gospodarkę komunalną przypada około 20%, najmniej, bo 10% wykorzystywane jest w rolnictwie i leśnictwie.
W rolnictwie woda jest wykorzystywana ...