Dodaj publikację
Autor
Alina Kononiuk
Data publikacji
2009-12-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
202

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Propozycja jednej z lekcji dotyczących omawiania "Pana Tadeusza" z wykorzystaniem technik i metod oceniania kształtującego.
 Pobierz (docx, 22,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie II

Temat: Wartości szlacheckie na podstawie „Pana Tadeusza”

Cele:

- uczeń dokonuje selekcji wartości według własnych kryteriów;

- Uzasadnia swoje wybory;

- rozpoznaje w tekście tradycyjne wartości szlacheckie

NACOBEZU:

- potrafię uzasadnić własne zdanie;

- umiem wymienić tradycyjne wartości szlacheckie

METODY:

- zadanie na dobry początek;

- sprawdzenie pracy domowej w parach;

- szybkie tempo

Przebieg zajęć:

Zadanie na dobry początek- sprawdź, czy twój kolega odrobił pracę domową.

Ćwiczenia słownikowo- frazeologiczne:

bezcenna

uniwersalna

duża

główna

nadrzędna wartość

prawdziwa

rzeczywista

subiektywna

obiektywna

NACOBEZU- WPISANIE DO ZESZYTU

Praca indywidualna- ćwiczenie 1.

Praca w zespołach trzyosobowych- wypracowanie listy hierarchii wartości. Prezentacja pracy- uzasadnienie sądu.-ćwiczenie 2

Kto kształtuje nasz system wartości?- ćwiczenie 3

Rozmowa na temat tradycyjnych wartości szlacheckich- uzupełnianie tabeli- uzasadnianie sądu z odwołaniem do tekstu.

W jaki sposób szlachta polska przekazywała młodym ludziom tradycyjny system wartości?- ułóż 2-3 zdania- kolega sprawdzi poprawność

Czy i które z tradycyjnych wartości szlacheckich moglibyśmy przyjąć dziś?- rozmowa „Uważam, że …………………………………………………………jest dziś aktualne. Sądzę tak dlatego, ………………………………………………………………………”

Samoocena uczniów z odwołaniem do NACOBEZU.

Dokończ zdanie:

Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem się, że…………………………………………………

Chcę, żebyście dziś ocenili, czy ja byłam dobrze przygotowana do lekcji