Dodaj publikację
Autor
Alina Kononiuk
Data publikacji
2009-12-14
Średnia ocena
1,00
Pobrań
359

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Propozycja jednej z lekcji dotyczących omawiania "Pana Tadeusza" z wykorzystaniem technik i metod oceniania kształtującego.
 Pobierz (doc, 33,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie II

Temat: „Bo w graniu była łowów historyja krótka…”- jak Wojski za pomocą muzyki pokazał przebieg polowania?

Cele:

- uczeń posługuje się tekstem poetycki- wybiera właściwe fragmenty;

- uczeń nazywa środki stylistyczne

NACOBEZU:

- potrafię wskazać i nazwać epitety, ożywienie , porównania oraz przenośnię

METODY:

- rozwiąż problem;

-praca w parach;

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne.

2. Uświadomienie celów- NACOBEZU

3. Rozdanie kart pracy po uprzednim omówieniu sposobu pracy (rozwiąż problem);

|Etap polowania |Fragment tekstu |Określenie środków artystycznych |
|Pobudka |„odzew dźwięczący, rześki” |epitet |
|Przygotowanie psów |„jęki po jękach skomlą”; „psów granie” |Ożywienie |
| | |przenośnia |
|Pierwsze strzały |„ton twardszy jak grzmot” |porównanie |
|Głosy zwierząt leśnych |„w wilczą szyję przeciągając się długo, |Przenośnia |
| |przeraźliwie wyje”; | |
| |„to znów w niedźwiedzie rozwarłszy się gardło | |
| |ryknął” |j.w. |
| |„beczenie żubra wiatr rozdarło” | |
| | |j.w. |
|Polowanie właściwe |„słychać zmieszane wrzaski szczwania, gniewu, |Nagromadzenie rzeczowników |
| |trwogi, strzelców, psiarni i zwierząt” | |
|Triumf |„triumfu hymn uderzył w chmury” |Przenośnia |

4. Samoocena- metoda świateł drogowych

Jak dobrze potrafię nazywać środki artystyczne?