Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Co to znaczy być dobrze przygotowanym obronnie w pierwszej dekadzie XXI w.?
Obrona narodowa jest główną funkcją, która chroni wartości narodowe i broni ich przed nieustannymi zagrożeniami – zewnętrznymi i wewnętrznymi, militarnymi i niemilitarnymi. Znajduje ona zastosowanie zarówno w czasie pokoju jak i podczas wojny bądź wszelkich sytuacji zagrażających stabilizacji polityczno-militarnej danego kraju.
Tym samym obrona narodowa tworzy warunki konieczne do pozostałych działań tworzących bezpieczeństwo narodowe, jakimi są rozwój kulturalny, materialny i społeczny. Równocześnie obrona narodowa stanowi podstawę skuteczności i wiarygodności polityki zagranicznej w tworzeniu zewnętrznych warunków bezpieczeństwa narodowego. Ogólnie rzecz ujmując, obrona narodowa zapewnia bezpieczeństwo rozwoju siły narodowej w całokształcie działań państwa.
Współczesna edukacja obronna datuje się od czasu, gdy skutki działań wojennych przeniosły się poza linię frontu i zaczęły na ogromną zagrażać ludności cywilnej, jako społeczności bezpośrednio niezaangażowanej w działania wojenne. Zwłaszcza dziś, w pierwszej dekadzie XXI w., społeczności wszystkich krajów zdają sobie sprawę z tragicznego ogromu wojen i jej okrucieństwa.
Postęp techniki, jak i zastosowanie broni chemicznej oraz przetaczający się przez Europę walec wojny, uświadomiły społeczeństwom i rządom, że techniczny rozwój cywilizacji niesie za sobą poważne zagrożenia dla ich egzystencji. Stało się tak głównie poprzez fakt, iż osiągnięcia te zaczęły stanowić oręż w zachłannym dążeniu do utworzenia potęgi politycznej i terytorialnej. Pomimo przeświadczenia o całkowitej kontroli nad tym postępem, on sam zaczął wymykać się spod kontroli, pochłaniając swoich konstruktorów.
Jednak biorąc pod uwagę bolesną lekcję historii oraz genezę zagrożenia stabilności bezpieczeństwa – spróbujmy odpowiedzieć na pytanie co to znaczy być dobrze przygotowanym obronnie w pierwszej połowie XXIw.?
Przede wszystkim ogromną rolę odgrywa tutaj edukacja społeczności we współczesnym kształcie, polegająca na kompleksowym przygotowaniu całej ludności do ratowania człowieka i przychodzenia mu z pomocą. Obszar zainteresowań , jak i spełniane funkcje, z których można wymienić między innymi: ochronę ludności, ratownictwo, zapobieganie katastrofom oraz innym nagłym wypadkom, a także wsparcie sił zbrojnych i zapewne ciągłości funkcjonowania struktur państwowych.
Gotowość ratowniczą należy rozumieć jako gotowość do prowadzenia operacji ratowniczych na danym obszarze lub miejscu w oparciu o posiadane siły i środki. Zmiany jakie dokonały się w tej dziedzinie w ostatnich kilkudziesięciu latach, prócz ewolucji w sferze funkcji i zadań, wprowadziły nową terminologię w obrębie całokształtu zagadnień. W różnych krajach określenie edukacji obronnej kojarzone jest najczęściej z obroną cywilną lub ochroną ludności, ale w każdym z nich, bez względu na nazwę ma ona za zadanie przygotowanie ludności cywilnej do umiejętnego zachowania się w różnego rodzaju kataklizmach i katastrofach. Świadczy o tym między innymi szkolenie grup ...