Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
ewus69, 2009-12-16
Całkiem niezłe.Konkursy bardzo urozmaicone.Na pewno skorzystam.
Scenariusz zabawy andrzejkowej dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr5 przygotowany przez wychowawców świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr1 w Pabianicach.
Termin realizacji: 25. XI. 2009.
Czas trwania: 2 godziny.
Organizatorzy: Anna Gajzler, Katarzyna Szczepaniak.
Cele:
• Integracja dzieci ze Szkół Podstawowych nr5 i nr1.
• Uświadomienie dzieciom kreatywnej funkcji wyobraźni w życiu człowieka.
• Kształtowanie postawy otwartości i życzliwości.
• Kształcenie poczucia akceptacji, przynależności do grupy rówieśniczej.
• Wdrażanie do wspólnej aktywności i zabawy.
• Zaspokojenie potrzeby kontaktów interpersonalnych.
Metody:
• zabawy ruchowe, puzzle, pogadanka, opowiadanie, wizualizacja.
Formy:
• grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• pudełko, puzzle, karty pracy, kostka do gry, serduszka z czerwonego kartonu, spodeczki, buty, kolorowe kartki, butelka, cukierki.
Przebieg zajęć:
1. Serdeczne przywitanie gości oraz wszystkich uczestników zabawy.
2. Zabawa integracyjna „ Iskierka”.
3. Wprowadzenie do tematu. Przekazanie dzieciom informacji o obrzędach i zwyczajach związanych z wigilią św. Andrzeja.
Późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory dłuższe, następował okres wróżb i zalotów, ale dniem szczególnym był 29 listopada – wigilia św. Andrzeja. Dzień ten rozpoczynał niegdyś długą uroczystość – okres najkrótszych dni i najdłuższych nocy w roku. Kończył się tu pewien okres – stary rok, a rozpoczynał tajemniczy i nieodgadniony jeszcze rok nowy. Z takimi przełomowymi momentami w naturze łączyła się w czasach pogańskich wiara w zjawiska nadprzyrodzone, w obecność wszelkiego rodzaju duchów i dusz zmarłych, w złe moce, które w dniach swojego święta przybywając na Ziemię , mogą odsłonić żywym ich przyszłość. Wróżby te pochodzą prawdopodobnie ze starożytnej Grecji. Grecka nazwa męża ( czy mężczyzny) „ aner”, w drugim przypadku „andres”, sprawiła, że zaczęto Andrzeja uznawać za rozdawcę mężów, a dzień jego pamięci poświęcono dziewczęcym wróżbom. Prawdopodobnie przez analogię do wróżb w wigilię św. Andrzeja, który miał zapewnić dziewczętom dobrych mężów, wigilia św. Katarzyny – 24 listopada stała się porą wróżb dla chłopców.
4. Zaproszenie uczniów do wspólnej zabawy:
a) Tajny list. Uczestnicy mają za zadanie znaleźć tajny list, a następnie przeczytać zawartą w nim dziwną treść: „ Nikt do lasu nam nie wejdzie prędzej słupem soli będzie. Gdy warunek zaś spełnicie nas u siebie zobaczycie. Każda wiedźma Wam wywróży dużo szczęścia i podróży. Treść tego warunku zaś znajdziecie, gdy w cztery strony świata pójdziecie”.
b) Zadanie z Ciemnej Strony Lasu. Każdy uczeń szuka po całej sali kartki z tajemniczym warunkiem. Następnie odnajdują fragmenty tekstu i składają go razem: „ Gdy atmosferę tajemnicy stworzycie, wiedźmy i trolle u siebie
zobaczycie”.
c) Skrzyneczka marzeń. Gdy wszystko jest gotowe i uczestnicy czekają na przybyszów z Ciemnej Strony Lasu, do sali wpada ...