Dodaj publikację
Autor
Beata Tubis
Data publikacji
2009-12-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
76

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja to scenariusz lekcji wychowawczej, która ma w uczniach wzbudzić refleksję na temat ojczyzny i miłości do niej. Lekcja powinna uświadomić uczniom, że ze względu na uwarunkowania historyczne patriotyzm i działania z niego wynikające dziś mogą się znacznie różnić od tych, które były udziałem pokolenia, które przeżyło powstania i wojny.
 Pobierz (doc, 32,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W KLASIE II GIMNAZJUM

TEMAT:MIŁOŚĆ DO OJCZYZNY DAWNIEJ I DZIŚ

PRZEWIDYWANY CZAS TRWANIA: 1-2 jednostki lekcyjne

CELE:
OGÓLNY: uczeń rozumie pojęcie miłości do Ojczyzny

SZCZEGÓŁOWE:
- wyjaśnia, czym jest patriotyzm
- podaje znaczenie słów ,,BÓG, HONOR, OJCZYZNA’’
- wyjaśnia czym objawiała się kiedyś miłość do Ojczyzny
- wyjaśnia, czym teraz objawia się miłość do Ojczyzny
- wymienia postawy i zachowania, które świadczą o pozytywnym bądź negatywnym stosunku do Ojczyzny
- umie pracować w grupie
- potrafi zaprezentować efekty swej pracy

METODY:
- wykład, dyskusja, burza mózgów, elementy dramy

FORMY:
praca indywidualna, w grupach

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1 Faza wstępna, sprawdzenie pracy domowej. Uczniowie mieli się w domu zastanowić nad pojęciem patriotyzmu i stosunku obywateli do Ojczyzny dawniej i dziś.

2 Wyjaśnienie pojęcia patriotyzmu jako miłości do Ojczyzny realizowanej w różnoraki sposób. Nauczyciel uświadamia uczniom, że w wyniku pewnych uwarunkowań historycznych inaczej realizowano miłość do Ojczyzny dawniej, a inaczej robi się to dziś. Nauczyciel wprowadza pojęcia ‘’Bóg, Honor, Ojczyzna’’ i może wyjaśnić, że niegdyś te hasła tworzyły pewną jedność, podczas gdy dziś dla niektórych straciły na wartości.

3 Uczniowie podzieleni zostają na 4 grupy (dwa zespoły). Jeden zespół zajmuje się zagadnieniem miłości do Ojczyzny dawniej, a drugi stara się wyjaśnić jak to pojęcie funkcjonuje dziś, jak obecnie rozumie je młody człowiek. Zespoły myślą jednocześnie nad przykładami postaw obrazującymi pojęcia miłości do Ojczyzny dawniej i dziś, mogą też wymienić nazwiska ważnych postaci - patriotów, dawniej i dziś. Oba zespoły notują swoje pomysły, by potem podzielić się nimi w trakcie ‘’burzy mózgów’’.

4 Zespoły dzielą się swymi pomysłami, a nauczyciel notuje wszystkie na tablicy lub papierze w formie mapy pamięci. Im więcej pomysłów, tym lepiej. Wnioski, których można się spodziewać, to takie, że niegdyś miłość do Ojczyzny objawiała się walką o jej niepodległość, honor, flagę, itp., a obecnie, kiedy już mamy niepodległość – godną postawą, godnym reprezentowaniem Ojczyzny w różnych sytuacjach, uczciwą pracą, bronieniem jej dobrego imienia, itp. Nauczyciel zachęca uczniów, by wymienili nazwiska dawnych i współczesnych patriotów (Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, Jan Paweł II, Jan Nowak Jeziorański, Władysław Bartoszewski, Adam Małysz, itp.)

5 Uczniowie w grupach (4-5 osobowych) tworzą scenkę z udziałem sławnego patrioty obrazującą postawę tej osoby wobec Ojczyzny. Scenka może być oparta o wydarzenie historyczne, w którym brała udział osoba. Nie zdradzają jednak jej nazwiska, bo to należy do zadań obserwatorów (członków innych grup) w trakcie prezentacji scenek.

6 Ogólna ‘’burza mózgów’’ podczas której uczniowie dzielą się pomysłami w jaki sposób młody, zwyczajny człowiek (taki jak ...