Dodaj publikację
Autor
Beata Tubis
Data publikacji
2009-12-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
326

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja to scenariusz lekcji jezyka angielskiego w klasie V SP. Uczniowie poznają i utrwalają słownictwo związane z rodziną, opisują wygląd członków rodziny i potrafią rozwiązać krzyżówkę sprawdzającą znajomość poznanego słownictwa i struktur.
 Pobierz (doc, 62,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W KLASIE V SP

TEMAT: Family members and family tree. Członkowie rodziny i drzewo genealogiczne

PRZEWIDYWANY CZAS TRWANIA: 2 jednostki lekcyjne

CELE:
Ogólny: – uczniowie potrafią opisać członków swojej rodziny i narysować drzewo genealogiczne

Szczegółowe:

- uczeń potrafi wymienić członków swojej rodziny
- potrafi określić i nazwać stopień pokrewieństwa między nimi
- stosuje dopełniacz saksoński
- potrafi określić wiek członka rodziny (przypomnienie liczebników)
- umie narysować drzewo genealogiczne swojej rodziny
- przypomina sobie i stosuje słownictwo związane z wyglądem (short/tall – niski, wysoki, long/short hair – długie/krótkie włosy, straight –proste, curly – kręcony, eyes – oczy, kolory, )
- przypomina i stosuje słownictwo związane z zawodami wykonywanymi przez członków rodziny (teacher – nauczyciel, doktor – lekarz, policeman – policjant, engineer – inżynier, itp.)
- w kilku zdaniach jest w stanie opisać wiek, wygląd i zawód wybranego przez siebie członka rodziny

METODY:

- dyskusja
- pogadanka
- burza mózgów
- praca z materiałami przygotowanymi przez nauczyciela

FORMY:

- praca zespołowa
- praca indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1 Sprawy organizacyjne (ok. 5 min.)

2 Wprowadzenie do tematu. Uświadomienie uczniom znaczenia posiadania rodziny, zachęcanie ich, by mówili o swojej. Powtórzenie dotychczas poznanego słownictwa służącego do określenia stopnia pokrewieństwa, zapisanie dotychczas znanych określeń na tablicy, przypomnienie zasad tworzenia dopełniacza saksońskiego (ok. 6 min.)

3 Nauczyciel rozdaje uczniom karty z przykładowym drzewem genealogicznym. Zachęca uczniów, by starali się określić stopień pokrewieństwa między poszczególnymi osobami, stosując dopełniacz saksoński w zdaniach typu:
Linda jest siostra Ewy. Linda is Eve’s sister.

[pic]

Na tym etapie lekcji uczniowie określają proste zależności, posługując się rzeczownikami: mama, tata, brat, siostra, babcia, dziadek. Uczniowie robią to w parach i starają się zapisać jak najwięcej zdań, które potem głośno prezentują (ok. 10 min.)

4 Przy opisie drzewa pojawiają się w sposób naturalny pytania o słowa, których dotychczas nie było na lekcji, a są potrzebne do precyzyjnego określenia stopnia pokrewieństwa. Następuje wprowadzenie słownictwa:

mąż – husband
żona- wife
syn – son
córka – daughter
siostrzenica/bratanica – niece
siostrzeniec/bratanek – nephew
kuzynka, kuzyn – cousin
małe dziecko – baby
dzieci – children

Aby uniknąć prostego tłumaczenia słownictwa z języka polskiego na angielski, można wprowadzić je w ten sposób, że uczniowie śledzą drzewo genealogiczne dane przez nauczyciela, a ten określa jakąś relację między członkami rodziny i uczniowie sami odgadują znaczenie nieznanego im słowa. Np. Lisa is Eve’s daughter. Widząc drzewo genealogiczne, uczniowie wiedzą, że chodzi i córkę. (ok. 10 min.)

5 Nauczyciel wyznacza uczniom zadanie narysowania drzewa genealogicznego własnej rodziny. Na lekcji uczniowie wykonują tylko pewien szkic. Dzieci maja wpisać również wiek członków rodziny. (ok. 5 min)

6 ...