Dodaj publikację
Autor
Anna Zając
Data publikacji
2009-12-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
179

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Napisane na podstawie: „Wychowawca” nr 5 (149)/2005; L’OSSERVATORE ROMANO nr 5 (273)2005.
 Pobierz (doc, 42,0 KB)

Podgląd treści

„To co we mnie niezniszczalne, trwa”

młodzież w życiu Jana Pawła II

Liczba osób do przedstawiania: 6.

Osoba 1: Odszedł Papież, ale zostawił nam skarb swego nauczania, swego przykładu. Skarb, który jest dla Kościoła, dla całego świata i chyba w szczególny sposób dla Polaków, także wielkim wyzwaniem, orędziem, prowokacją, skłania do refleksji, do rachunku sumienia. Papież przewodniczył Kościołowi przez ponad dwadzieścia sześć lat, pozostawił po sobie osiemdziesiąt pięć tysięcy stron nauczania, wypowiadał się na temat wszystkich problemów Kościoła oraz współczesnego świata. Nigdy jednak nie musiał się wycofywać, poprawiać, zmieniać programu.

Piosenka Krzysztofa Krawczyka „Barka”

Osoba 1: 18 maja 1920 roku w księgach parafialnych w Wadowicach zapisano pewne wydarzenie. Mówiło ono, że przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła, syn rodziców: ojca Karola – oficera wojskowego i matki Kaczorowskiej Emilii.

Osoba 2: Imię Karol otrzymał po ojcu, Józef na cześć Józefa z Nazaretu oraz marszałka Piłsudskiego, który właśnie wtedy bronił ojczyzny przed bolszewikami. Matka łączyła z Karolem wielkie nadzieje i ambicje. Była z niego bardzo dumna. Zwykła mówić: „Mój Lolek zostanie wielkim człowiekiem”. Odeszła do Pana , nie doczekawszy Pierwszej Komunii Świętej Karola.

Osoba 1: W 1938 r. Karol Wojtyła zdał maturę. Razem z ojcem spakowali skromny dobytek i przenieśli się do Krakowa, gdzie przyszły papież zapisał się na Uniwersytet Jagielloński i z wynikiem celującym skończył pierwszy rok polonistyki.

Osoba 2: Jesienią 1941 roku, Wojtyła poszedł do rezydencji Księdza Metropolity Adama Sapiehy i oznajmił: „Chciałbym zostać księdzem”.
1 listopada 1946 roku, na Wszystkich Świętych, w kaplicy pałacu arcybiskupów Metropolita Krakowski osobiście wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. W dzień zaduszny młody ksiądz odprawił prymicję w krypcie św. Leonarda Katedry Wawelskiej.

Osoba 3: Ksiądz Wojtyła umiłował młodość i młodzież. Mówił: „Młodość to nie tylko pewien okres życia ludzkiego, odpowiadający określonej liczbie lat, ale jest to zarazem czas dany każdemu człowiekowi i równocześnie zadany mu przez Opatrzność. Każdy wychowawca musi umiłować to, co jest istotne dla młodości”.

Osoba 4: Wycieczki w towarzystwie studentów i studentek przyszły papież traktował zawsze jako okazję do pracy wychowawczej. Celem tych wędrówek po górach i spływów kajakowych nie były jedynie wypoczynek i zdrowie. Pobyt na łonie natury zbliżał do Boga, sprzyjał medytacji, łączył ludzi i ułatwiał wymianę myśli.

Osoba 5: Chłopcy i dziewczęta, jak zawsze określał towarzyszącą mu młodzież, czyli emanujące od niego ciepło i przyjaźń. Był bardzo ojcowski i niezwykle cierpliwy.

Osoba 6: Każdy dzień wędrówki zaczynano od mszy świętej odprawianej przy przenośnym polowym ołtarzu. Potem pod przewodnictwem księdza Wojtyły ruszano ...