Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć z biologii w klasie I LO/TM
wg Wydawnictwa „Nowa Era”
Autor: Renata Pabich
1. Dział programu nauczania: Oddychanie.
2. Temat lekcji: Budowa i rola układu oddechowego człowieka.
3. Cele lekcji w kategoriach:
WIADOMOŚCI: Uczeń:
✓ wymienia główne elementy układu oddechowego człowieka,
✓ określa rolę dróg oddechowych i płuc u człowieka,
✓ omawia budowę płuc człowieka,
✓ nazywa narządy budujące drogi oddechowe,
✓ określa rolę nabłonka migawkowego występującego w jamie nosowej;
UMIEJĘTNOŚCI: Uczeń:
✓ wskazuje na schemacie główne elementy układu oddechowego człowieka,
✓ poprawnie analizuje budowę układu oddechowego człowieka na podstawie rysunków, schematów,
✓ dostrzega związek między budową poszczególnych narządów a pełnionymi przez nie funkcjami,
✓ wykonuje rysunek spod mikroskopu,
✓ korzysta z podręcznika i innych źródeł informacji;
POSTAWY: Uczeń:
✓ przestrzega zasad współpracy w zespole i komunikowania się,
✓ zdaje sobie sprawę, że poznanie budowy i funkcjonowania własnego organizmu potrzebne jest każdemu człowiekowi.
4. Metody i techniki pracy:
✓ pogadanka,
✓ praca z tekstem,
✓ obserwacyjna.
5. Formy pracy:
✓ indywidualna,
✓ grupowa.
6. Środki dydaktyczne:
✓ plansza dydaktyczna „Budowa układu oddechowego”,
✓ podręcznik,
✓ tekst źródłowy,
✓ schemat „Układ oddechowy”,
✓ mikroskop,
✓ preparat mikroskopowy z budową nabłonka migawkowego,
✓ instrukcje pracy dla grup,
✓ karty pracy.
7. Strategia: operacyjna.
8. Czas zajęć: 45 minut.
PRZEBIEG LEKCJI
I. FAZA WSTĘPNA
1. Sprawdzenie listy obecności uczniów na zajęciach.
2. Przypomnienie podstawowych czynności życiowych organizmu i ich istoty:
✓ wzrost i rozwój
✓ odżywianie
✓ oddychanie
✓ wydalanie
✓ rozmnażanie
✓ kontakt ze środowiskiem
3. Podanie celu lekcji: Poznanie budowy i funkcji poszczególnych elementów wchodzących w
skład układu oddechowego.
4. Zapisanie tematu lekcji: Budowa i rola układu oddechowego człowieka.
II. FAZA REALIZACYJNA
1. Nauczyciel demonstruje na planszy drogi doprowadzające powietrze do płuc człowieka.
2. Podział klasy na 4 grupy.
3. Przydzielenie zadań grupom, które korzystając z podręcznika i innych źródeł informacji,
wykonują zadania w oparciu o instrukcję pracy.
GRUPA I – omawia budowę i funkcję jamy nosowej,
GRUPA II – omawia budowę i funkcję gardła i krtani,
GRUPA III – omawia budowę i funkcję tchawicy i oskrzeli,
GRUPA IV – omawia budowę i funkcję płuc.
4. Każdy zespół pracuje, nauczyciel koordynuje i nadzoruje pracę uczniów.
5. Po wykonaniu zadania, lider zespołu prezentuje pracę swojego zespołu na forum klasy.
6. Wykład na temat roli nabłonka migawkowego występującego w jamie nosowej.
7. Uczniowie obserwują preparat z budową nabłonka migawkowego.
8. Wykonanie rysunku spod mikroskopu w zeszytach przedmiotowych.
III. FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Uczniowie wypełniają karty pracy.
2. Zadanie pracy domowej: Wyjaśnij, co to jest spirometr i do czego służy?
INSTRUKCJA PRACY – GRUPA I
1. Na podstawie tekstu z podręcznika (str. 74-76) oraz innych źródeł informacji, omówcie ...