Dodaj publikację
Autor
Wiesława Dolańska
Data publikacji
2010-01-11
Średnia ocena
5,00
Pobrań
181

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt z piłki nożnej dla uczniów gimnazjum.
 Pobierz (doc, 34,0 KB)

Podgląd treści


Wiesława Dolańska

KONSPEKT LEKCYJNY DLA KLASY

TEMAT LEKCJI : Doskonalenie dryblingu

CELE GŁÓWNE :

Umiejętności: prowadzenie piłki z wykorzystaniem zwodów w bezpośrednim kontakcie z
przeciwnikiem
Sprawność motoryczna: kształtowanie koordynacji ruchowej, orientacja
Wiadomości: technika prowadzenia piłki nogą dalszą od przeciwnika w stałym kontakcie fizycznym z nim, często zmieniając kierunek prowadzenia, podst. przepisy przy grze ciałem
Wychowawcze: współdziałanie w zespole

Przybory i przyrządy: piłki do piłki nożnej
Miejsce ćwiczeń: boisko sportowe do piłki nożnej
Czas trwania zajęć: 45 min
Klasa oraz płeć: VI, chłopcy
Liczba ćwiczących: 18

|Tok lekcji |Zadania szczegółowe |Czas |Uwagi |
|Część wstępna lekcji – 15 minut |
|Czynności organizacyjno -|Zbiórka w dwuszeregu, sprawdzenie obecności i przygotowania |2 min |Uczeń podaje nauczycielowi wykaz |
|porządkowe |ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby | |nie ćwiczących |
| |ich realizacji. Kontrola miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i | | |
| |sprzętu. | | |
| | | | |
|Rozgrzewka |Trucht dookoła boiska, na sygnał nauczyciela - trucht z krążeniem| | |
| |ramion w przód i tył (wiatrak) | | |
| |Następnie poruszają się krokiem odstawno- dostawnym, przechodząc | | |
| |do przekładanki. | | |
| |Bieg tyłem - na sygnał nauczyciela – | | |
| |przejście do biegu przodem. | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| |Zabawa ożywiająca: | |Uczniowie dobierają się w pary, |
| |„Berek w dwójkach” – Na wyznaczonym obszarze jeden uczeń | |każdy uczeń ma swoją piłkę |
| |prowadząc piłkę jest uciekającym (wykorzystuje ruchy zwodne), | | |
| |natomiast partner również z piłką próbuje go dotknąć ramieniem, | | |
| |po czym następuje zmiana. | | |
| |Doskonalenie prowadzenia piłki, zwodów i gry ciałem: | | |
| |prowadzenie piłki w grupie ze zmianą kierunku, | | |
| |prowadzenie piłki w grupie ze zmianą kierunku z akcentem zwodu | |Uczniowie tworzą 3 zespoły 6- |
| |pojedynczego, | |osobowe. Każdy zespół znajduje |
| |prowadzenie piłki w grupie ze zmianą kierunku z akcentem | |się na własnym ograniczonym polu|
| |dowolnego zwodu | |15 x 15m |
| |prowadzenie piłki z atakiem „bark w bark” | | |
| |zespołom doskonalącym drybling, zmniejszamy obszar ograniczający | | |
| |do 6 x 6 m, w celu zwiększenia częstszego kontaktu z | | |
| |przeciwnikiem | | |
|Część główna lekcji – 22 minuty |
| | | | |
|Doskonalenie techniki |Ćwiczenia w czwórkach (ustawienie wyjściowe na rys. poniżej) | |Uczniowie dobierają się w |
|dryblingu |20 m | |czwórki. |
| |<———————————> | | |
| |A • B B • A | | |
| |A, A podają do B,B (1), którzy przyjmują piłkę z półobrotem (2) | | |
| |prowadzą piłkę naprzeciw siebie (3), wykonują równocześnie zwód | | |
| |pojedynczy w prawo (lewo) (4) i podają do B, B (5) itd. (jak na | | |
| |rys. poniżej). | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
|Doskonalenie techniki |B przeciw B gra 1 x 1 –A podaje piłkę do B (1), który | |Nauczyciel doskonali wszystkie |
|dryblingu |przyjmuje ją z półobrotem (2) i prowadzi (3) w kierunku | |sposoby prowadzenia, jak |
| |biegnącego partnera B (3a) rozgrywając z nim sytuację 1 x 1 | |największej liczby zwodów oraz |
| |(4). Zwycięzca pojedynku (atakujący lub obrońca ...