Dodaj publikację
Autor
Wiesława Dolańska
Data publikacji
2010-01-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
399

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekty różnych tematów lekcji z geografii przeznaczone dla gimnzjum.
 Pobierz (doc, 183,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCYJNY kl. III

Temat: Położenie Polski na kuli ziemskiej i w Europie.

Cel szczegółowy lekcji: Określenie położenia geograficznego i politycznego Polski w
Europie oraz wynikających z tego położenia korzyści dla naszego
kraju.

Cele operacyjne lekcji:
uczeń umie – analizować sytuację po określonym kątem,
- oceniać wnioskować i wygłaszać własną opinię,
- współpracować w grupie,
- prezentować wyniki prac uczniów,
potrafi - wskazać na mapie Europy Polskę jej sąsiadów,
- wymienić cech położenia Polski w Europie,
- omówić przebieg granic Polski,
- wyjaśnić wpływ położenia Polski na jej sytuację polityczno – gospodarczą,
- obliczyć rozciągłość południkową i równoleżnikową kraju,
- omówić konsekwencje rozciągłości południkowej i równoleżnikowej kraju,

Metody i formy pracy: pogadanka, praca z atlasem, „burza mózgów”, analiza SWOT, praca w grupach, dyskusja
Typ lekcji: w całości poświecona nowym treściom tematycznym
Środki dydaktyczne i materiały atlas geograficzny, mapa polityczna Europy- ścienna, mapa hipsometryczna Polski, podręczniki, zeszyty ćwiczeń, arkusze papieru, flamastry, słownik geograficzny

PRZEBIEG LEKCJII:

I. Część wstępna organizacyjna; powitanie, sprawdzenie obecności uczniów, omówienie przez nauczyciela celów lekcji

II. Wprowadzenie do tematu lekcji:
1. Nauczyciel wprowadza „burzę mózgów” wokół terminów: naród, państwo, symbole narodowe, mniejszość narodowa. Skojarzenia są zapisywane na tablicy, definicje korygowane na bieżąco na podstawie słownika geograficznego.
2. Następnie uczniowie próbują zdefiniować termin: terytorium państwa. Poprawność definicji sprawdzają w słowniku.
3. Podają i zapisują w zeszycie temat lekcji oraz powierzchnie naszego terytorium.
4. Nauczyciel wspólnie z uczniami analizuje mapy w podręczniku przedstawiające zmiany granic Polski w ciągu jej dziejów.

III. Opracowanie tematu:
1. Uczniowie pracują w 6 grupach. Określają położenie Polski na kuli ziemskiej i w Europie.
Grupa I – określa położenie na kuli ziemskiej:
- w stosunku do równika,
- w stosunku do południka zerowego
Grupa II - sprawdza w atlasie i podaje współrzędne geograficzne najdalej wysuniętych punktów Polski na wschód, zachód, południe i północ
Grupa III - sprawdza na rysunku w atlasie, w której strefie klimatycznej oraz strefie oświetlenia Ziemi leży Polska
Grupa IV – odszukuje na mapie państwa sąsiadujące z Polską, podaje ich powierzchnię, liczbę ludności oraz stolice, analizuje przebieg granic Polski
Grupa V – określa na podstawie mapy hipsometrycznej główne cechy położenia Polski w Europie
Grupa VI – oblicz rozciągłość południkową i równoleżnikową Polski oraz podaje ich konsekwencje.

2. Po wykonaniu zadań następuje krótka prezentacja wyników pracy. Cechy położenia Polski w Europie i na świecie są zapisywane na tablicy oraz w zeszytach uczniów.
3. Określenie mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń wynikających z położenia Polski- praca w grupach analizą SWOT. Nauczyciel wyjaśnia na czym polega praca tą metodą. Uczniowie zapisują wnioski na ...