Dodaj publikację
Autor
Wiesława Dolańska
Data publikacji
2010-01-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
113

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt z lekcji pływania przeznaczony dla nauczycieli prowadzących zajęcia na basenie.
 Pobierz (doc, 40,5 KB)

Podgląd treści


Opracowanie: Wiesława Dolańska

KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA

TEMAT: Kraulowe ruchy nóg na piersiach, ruchy ramion na grzbiecie

CELE GŁÓWNE:
1.Umiejetności: oswojenie z wodą, nauczanie poszczególnych elementów techniki pływania
kraulem na piersiach, nauczanie ruchów ramion do kraula na grzbiecie,
doskonalenie ruchów nóg do kraula na grzbiecie i na piersiach
2. Motoryczność: siła, orientacja, koordynacja, siła ramion i nóg, gibkość w stawach barkowych
3. Wiadomości: z zakresu techniki pływania, bezpieczeństwa i przepisów BHP na pływalni krytej
4. Akcenty wychowawcze: współpraca w grupie, rywalizacja, zdyscyplinowanie, systematyczność
i dokładność

Miejsce zajęć: pływalnia kryta
Ilość uczestników: 15
Klasa: I gimnazjum
Czas: 45 minut
Przybory i przyrządy: deski pływackie, obręcze, piłeczki pink – pongowe, żerdka pływacka

|Tok lekcji |Zadania szczegółowe |Dozow. |Uwagi organizacyjno- |
| | | |metodyczne |
|1. Część organizacyjna |Zbiórka w szeregu | | |
| |Sportowe powitanie i sprawdzenie obecności |2 min | |
| |Sprawdzenie stroju pływackiego pod kątem higieny BHP | | |
| | | |stroje kąpielowe i czepki |
| | | |nie ćwiczący siadają na ławeczce |
|2. Nastawienie do aktywnego|Podanie tematu i celów lekcji | |zapoznanie ze sportową odmianą |
|udziału lekcji |Motywacja do aktywnego udziału w lekcji | |technik pływania (kraul na piersiach,|
| |Omówienie i pokaz pracy ramion do kraula na plecach | |kraul na grzbiecie) |
| | | |pływanie kraulem umożliwia |
| | | |przemierzanie w wodzie największych |
| | | |odległości w najkrótszym czasie |
| | |2 min |jest najszybszym sposobem pływania w |
| | | |pływaniu sportowym |

|3. Rozgrzewka |Na lądzie; | | |
| |Pozycja rozkroczna: skłony tułowia w przód z pogłębieniem (1, 2, | |w rozsypance na brzegu basenu |
| |3)- wyprostowanie tułowia | | |
| |Pozycja rozkroczna: naprzemianstronne krążenia ramion w przód i w | |zmiana kierunku na sygnał |
| |tył | |prowadzącego |
| |Pozycja rozkroczna: krążenia bioder w prawo i w lewo | |ręce ułożone są na biodrach |
| |Siad prosty podparty: krążenia głowy w prawą i lewą stronę, ruchy | | |
| |potakiwania i przeczenia | | |
| |Pozycja rozkroczna: krążenia kolan do wewnątrz i na zewnątrz | | |
| |Pozycja rozkroczna : naprzemianległe krążenia ramion w przód i w | | |
| |tył z właściwym ustawieniem (jak przy kraulu na grzbiecie) dłoni | | |
| |Pozycja rozkroczna : naprzemianległe krążenia ramion w przód i w | | |
| |tył z właściwym ustawieniem (jak przy kraulu na grzbiecie) dłoni z| |koordynacja ruchowa |
| |akcentowaniem oddechu na jedną rękę | |rozpoczęcie i ukończenie każdego |
| | |8 mim |ćwiczenia na znak prowadzącego |
| |METODYKA NAUCZANIA RUCHÓW NÓG DO KRAULA NA PIERSIACH ORAZ RUCHÓW | | |
| |RAMION DO KRAULA NA GRZBIECIE | | |
| | | | |
| |Pokaz i objaśnienia | | |
| |Leżenie przodem na ławeczce- ruchy nóg do kraula na piersiach | | |
| |Leżenie tyłem na ławeczce : ruchy jednym ramieniem (w tył, obok | | |
| |ucha), a następnie drugim | | |
| |Przejście pod prysznic | | |
| | | | |
| |W wodzie; | | |
| |„Berek kucany” – wyznaczony berek stara się dotknąć ćwiczących, | | |
| |którzy broniąc się przed dotknięciem chowają się pod wodę. | | |
| |Dotknięty, który ...