Dodaj publikację
Autor
Paulina Neska-Bakus
Data publikacji
2010-01-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
89

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt pt: "Elektroliza roztworów wodnych" może być wykorzystany w czasie realizacji zajęć pozalekcyjnych zarówno w gimnazjum jak i liceum. Pomoże w poszerzeniu i uzupełnieniu wiadomości dotyczących elektrolizy soli.
 Pobierz (doc, 133,5 KB)

Podgląd treści

Temat: Elektroliza roztworów wodnych.

Cel ogólny: Poznanie

Cele operacyjne:
1. poznawcze: - pojęcie elektrolizy
- przewidywanie produktów elektrolizy wodnych roztwtorów kwasów,
zasad i soli
- zapis reakcji elektrodowych
- ustalenie kolejności wydzielania się produktów na katodzie i anodzie
2. wychowawcze: umiejętność pracy ze sprzętem labolatoryjnym i odczynnikami
3. praktyczne: umiejętność pracy z tabelami chemicznymi

| |CZYNNOŚCI STUDENTA |CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |ŚRODKI DYDAKTY-CZNE |METODY |
| |GŁÓWNE | POŚREDNICZĄCE | | | |
| | |ZADANIA | | | |
|Wstępna | | | | | |
| | | |Sprawdza pracę domową | | |
| |Przypomnienie i utrwalenie wiadomości |Odpowiada na pytania: |Zadaje pytania i sprawdza poprawność udzielanych | | |
| |z ostatniej lekcji. | |odpowiedzi | | |
| | | |Jaki warunek musi spełniać substancja aby przewodziła| | |
| | |Musi posiadać nośnik prądu czyli jony bądź wolne pary|prąd? | |Słowna |
| | |elektronów. |Czy metale przewodzą prąd? | |- |
| | |Metale przewodzą prąd ( w ich sieci krystalicznej |Czy wodne roztwory elektrolitów przewodzą prąd? | |utrwlająca |
| | |znajdują się nośniki prądu- jony metali). |Czy po stopieniu elektrolit będzie przewodził prąd? | | |
| | |Tak ponieważ elektrolity ulegają dysocjajcji i |Czy stały NaCl przewodzi prąd? | | |
| | |posiadają wiązanie jonowe lub kowalencyjne |Jakie procesy zachodzą w ogniwach? | | |
| | |spolaryzowane. |Jakich informacji dostarcza nam szereg napięciowy | | |
| | |Po stopieniu pojawiają się jony dzięki czemu stopione|metali? | | |
| | |elektrolity będą przewodziły prąd. | | | |
| | |Stały NaCl nie przewodzi prądu ponieważ brak w nim | | | |
| | |nośnika. | | | |
| | |W ogniwie zachodzą samoistne procesy utleniania (na | | | |
| | |anodzie) i redukcji (na katodzie). | | | |
| | |Szereg napięciowy metali pomaga w przewidywaniu | | | |
| | |kierunku przebiegu reakcji chemicznej i obliczeniu | | | |
| | |SEM. | | | |
|Główna |W oparciu o przedstawione doświadczenie |Zapisuje obserwacje i wyciąga wnioski. |Wykonuje doświadczenie i pomaga w jego zrozumieniu. | | |
| |poznaje na czym polega elektroliza wodnego| | | |oglądowa |
| |roztworu kwasu solnego. |Obserwacje – Na elektrodach wydzielają się pęcherzyki|do aparatu Hoffmana wlewa 1-molowy wodny roztwór HCl,| |- |
| | |gazów. W obrębie elektrody dodatniej nastąpiła zmiana|obserwuje zachodzące procesy |aparat Hoffmana, |naprowadzająca |
| | |barwy na lekko żółto- zieloną. Podczas identyfikacji |wykonuje czynności pomagające w identyfikacji |1-molowy HCl |- |
| | |gazu łuczywem nastąpił trzask (elektroda ujemna). |wydzielanych gazów | |problemowa |
| | | |HCl ( H++ Cl- | | |
| | | |*Jakie jony dążą do elektrody | | |
| | | |ujemnej, a jakie do dodatniej? | | |
| | | | | | |
| | |*Do elektrody ujemnej dążą H+, a |K(-) 2H++2e (H2( r. redukcji | | |
| | |do dodatniej Cl-. |(reakcja zachodzi na katodzie) | | |
| | | |A(+) 2Cl-(Cl2(+2e r. utlenienia | | |
| | | |(utlenianie ma miejsce na | | |
| | | |anodzie) | | |
| | | | | | |
| | |Wnioski | | | |
| | |Na katodzie wydzielił się wodór | | | |
| | |K(-) 2H++2e (H2( | | | |
| | |reakcja redukcji | | | |
| | |Na anodzie wydzielił się chlor | | | |
| | |A(+) 2Cl-(Cl2(+2e | | | |
| | |reakcja utleniania | | | |
| | |Wodór został zidentyfikowany za pomocą łuczywa, a | | | |
| | |chlor na podstawie zapachu i barwy. |Podaje definicje elektrolizy: | | |
| | | |Jest to zespół wymuszonych reakcji chemicznych | | |
| | |Zapisuje definicję podaną przez nauczyciela. |zachodzących na elektrodach w zcasie przepływu prądu | | |
| | | |elektrycznego przez roztwór elektrolitu lub stopiony | | |
| | | |elektrolit. | |słowna |
| | | | | |- |
| | | |Wykonuje dośw. i pomaga w jego zrozumieniu ...