Dodaj publikację
Autor
Jolanta Kisielewicz
Data publikacji
2010-01-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
208

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z matematyki w klasie II.
 Pobierz (doc, 29,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć w klasie II

Przedmiot: kształcenie zintegrowane – edukacja matematyczna
Data: 26.11.2008r.
Temat: Układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności logicznego myślenia,
- doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych
- skupienie uwagi na czytanym tekście zadania.

Metody: praca z tekstem, rozmowa, m. ćwiczeniowa
Formy: grupowa zróżnicowana, indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: koperty z rozsypanką zdaniowa, kolorowe kartki, mazaki.

Przebieg zajęć:
1. Rozdanie kopert.
2.Rachunek pamięciowy:
- zapamiętywanie i zapisywanie 5 liczb wymienionych przez nauczyciela,
- policz dziesiątkami do 100,
- oblicz sumę liczb,
- oblicz różnice liczb,
- oblicz iloczyn liczb,
- przeliczanie obecnych dzieci w klasie.
3. Układanie treści zadania z rozsypanki zdaniowej.

Babcia Anna ma 60 lat. W kolekcji porcelany babci Anny było 6 filiżanek i 5 talerzyków. Ile naczyń porcelanowych miała babcia?

- wyeliminowanie zbędnych informacji
Czy wszystkie dane potrzebne są do rozwiązania zadania?
Co możemy zrobić z tą informacją?

4. Analiza treści zadania, rozwiązywanie metodą syntetyczną.

- Co wiemy z treści zadania?
- Co mamy obliczyć?
- Jak to obliczycie?
- Zapiszcie obliczenie.
- Jaka będzie odpowiedź?

Uczniowie rozwiązują zadanie, zapisują na tablicy i wklejają do zeszytów.

5.Przerwa śródlekcyjna - ćwiczenia na koordynację obu półkul mózgowych.

Prawą dłonią dotykamy czubka głowy, lewą masujemy brzuch. Później zataczamy kółka nad głową, a klepiemy brzuch.

6. Układanie treści zadania z wykorzystaniem zbędnej informacji z poprzedniego
zadania (Babcia Anna ma 60 lat) i działania 60 – 50 = 10 Piotruś ma 10 lat.

- Układanie ustnie treści do działania i odpowiedzi.

7. Układanie zadania tekstowego z rozsypanki.

Mama kupiła 4 garnuszki po 3 zł i dzbanek za 6 zł. Ile mama zapłaciła za zakupy?

Wklejenie zadania do zeszytu.

Analiza zadania:

- Ile garnuszków kupiła mama?
- Ile kosztował jeden garnuszek?
- Ile dzbanków kupiła mama i ile kosztował dzbanek?
- Co mamy obliczyć?

Przedstawienie rozwiązania na drzewku matematycznym. Zapisanie odpowiedzi.

8. Samodzielne układanie zadania tekstowego z rozsypanki. Wklejenie do zeszytu,
Obliczenie i udzielenie odpowiedzi.

- Odczytanie zadania przez wybranego ucznia.

9. Rozwiązywanie zadań tekstowych czytanych przez nauczyciela.

10. Zadanie pracy domowej.

Wykonaj zadania na str. 1 w zeszycie ćwiczeń.

11. Samoocena.