Dodaj publikację
Autor
Justyna Wiśniewska
Data publikacji
2010-01-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
130

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z elementami oceniania kształtującego.
 Pobierz (doc, 41,5 KB)

Podgląd treści


|Lekcja: kształcenie zintegrowane |Data: 8 luty 2008 rok |Klasa III d |
| | |prowadzący: Justyna Wiśniewska |
|Blok tematyczny: Zabawy na śniegu |

|Temat dnia: Komu trzeba pomóc przetrwać zimę ? |

|Powiązanie z wcześniejszą wiedzą :.uczniowie wiedzą jakie zmiany zachodzą zimą w świecie zwierząt; posługują się nazwami zwierząt, |
|rozpoznają ssaki zamieszkujące lasy, mnożą i dzielą liczby w zakresie 100, znają trójczłonową strukturę opowiadania. |

| |
|Cele lekcji: |
|Uczeń potrafi ułożyć opowiadanie i rozwija swą aktywność twórczą.; |
|Uczeń umie wykonać dzielenie z resztą; |
|Uczeń wie, w jaki sposób zwierzęta zimują w Polsce; |
|Uczeń rozpoznaje tropy i ślady pozostawione przez zwierzęta; |
|Cele sformułowane w języku ucznia: |
|Układam dalszy ciąg opowiadania; |
|Utrwalam technikę dzielenia z resztą; |
|Rozwijam swoją wyobraźnię ; |
|Rozpoznaję tropy zwierząt i umiem opowiedzieć, jak te zwierzęta przystosowują się do przetrwania zimy. |

|Na Co Bezu (co uczniowie będą potrafili po lekcji): |
|wymienisz (6) nazw zwierząt zimujących w Polsce; |
|ułożysz trójczłonowe opowiadanie ; |
|rozwiążesz zadania wykorzystując dzielenie z resztą; |
|kulturalnie i aktywnie współpracujesz z grupą |
|* rozpoznasz tropy i ślady zwierząt; |
|Kluczowe pytanie dla uczniów: „Komu trzeba pomóc zimą ?” |
|Przebieg lekcji (metody i aktywności): |
|Rozwiązanie zaszyfrowanego zdania: ( podkreśl, co trzecią literę, a odczytasz temat dzisiejszego dnia) |
|DRZKLIOEMRTOSDWKDEOPKDFŁRCOUYPSDORGTJUYSAZECWUJIERRLOĄFRT |
|Podanie celu zajęć i nacobezu, |
|Zabawa słowna –„Niedokończone zdania” (Nauczyciel rozpoczyna zdanie, dziecko je kończy) – runda bez przymusu. |
|Zima jest....... |
|Lubię zimę ponieważ ............ |
|Kiedy pada śnieg ...................... |
|Zima jest niebezpieczna, ponieważ............... |
|Zimy nie lubią ........... |
|Oglądanie prezentacji multimedialnej na temat zwierząt zapadających w sen zimowy, ptaków spotykanych w karmnikach i zwierząt żyjących w |
|normalnych warunkach naturalnych. |
|Samodzielne uzupełnieni niedokończonych zdań. Dokonanie oceny koleżeńskiej – w parach. |
|W długi zimowy sen zapadają:........................................ |
|Do ciepłych krajów nie odleciały wszystkie ptaki, w Polsce pozostały:......................... |
|Te zwierzęta prowadzą aktywny tryb życia zimą, ale niekiedy trzeb im pomagać: ................................... |
| |
|Ustalenie i pokaz: W jaki sposób ludzie tacy jak myśliwi, leśnicy, ornitolodzy, czy badający życie zwierząt wiedzą, gdzie znaleźć |
|zwierzęta,? Prezentacja tablic z tropami, śladami odchodów i śladami żerowania. |
|dzieci opisują ustnie kolejne ślady, |
|starają się wskazać kształty, przedmioty, do których są podobne |
|porównują je między sobą |
|nauczyciel podaje i wyjaśnia nowe terminy: trop |
|Zabawa ruchowa: nauczyciel podnosi kartonik z narysowanym tropem wybranego zwierzęcia, a dzieci samodzielnie rozpoznają, jakie zwierzę mogło|
|pozostawić ten ślad |
|i naśladują je ruchem. |
|Zabawa dramowa „Zgadnij kim jestem ?” – wykorzystanie wiadomości zdobytych na zajęciach. Próba odpowiedzi na pytanie kluczowe. |
|Podział uczniów na zespoły wg podziału wyrazu „opiekujemy”. Każdy zespól dostaje początek (wstęp) opowiadania ich zdaniem jest wymyślenie |
|dalszego ciągu opowiadania, i zaprezentowanie go w formie historyjki obrazkowej lub krótkiej scenki dramowej ...