Dodaj publikację
Autor
Joanna Andreczko
Data publikacji
2010-02-01
Średnia ocena
4,00
Pobrań
133

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE PIĘCIOLATKÓW - „Jesienne zwyczaje zwierząt”.
 Pobierz (docx, 20,6 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW

GRUPA: 5 – LATKI

DZIAŁ PROGRAMOWY: Obszar 12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.

Obszar 13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

TEMAT ZAJĘCIA: „Jesienne zwyczaje zwierząt”

CELE:

1. OGÓLNE:

zapoznanie ze sposobami przygotowania się zwierząt do zimy;

rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;

doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat;

kształtowanie umiejętności przeliczania w zakresie 4;

2. SZCZEGÓŁOWE: (dziecko ...)

zna i prawidłowo nazywa leśne zwierzęta;

wypowiada się na temat charakterystycznych cech opisujących zachowanie i zwyczaje jeża, wiewiórki, niedźwiedzia;

umiejętnie przyporządkowuje i przeliczania;

rozumie polecenia proste i złożone;

potrafi przeliczać w zakresie 4, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi;

potrafi z pojedynczych elementów skomponować całość;

czynnie bierze udział w zabawach ruchowych;

okazuje pozytywne emocje;

w estetyczny sposób wykonuje i kończy pracę;

stosuje formy grzecznościowe;

podporządkowuje się przyjętym umowom;

zna i przestrzega zasady zgodnego współdziałania w grupie;

jest odpowiedzialny za ład i porządek w miejscu pracy;

przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych i prac plastycznych.

METODY: czynna – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do

wykonania, kierowanie działalnością dziecka;

słowna – zagadka, opowiadanie, rozmowa z dziećmi, objaśnienie;

oglądowa – obserwacja, pokaz.

FORMA: - zbiorowa (zajęcia planowane z całą grupą);

- praca indywidualna (praca przy stoliku) .

POMOCE: Opowiadanie pt. „Przygoda Hałabały” – ilustracje do opowiadania, jesienne liście z zagadkami, obrazki przedstawiające leśne zwierzęta, ilustracje z zimowymi domami zwierząt (gawra, liście, dziupla), zimowe zapasy zwierząt (żołędzie, miód, ślimaki), puzzle, obręcze, płyta CD z nagraniami do zabaw ruchowych, kod do zajęć indywidualnych.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Powitanie. Dzieci wraz z N. stoją w kole i śpiewają piosenkę do melodii „Stary Niedźwiedź”:

„Już spotkania nadszedł czas, więc przywitać pragnę was,

W kole pięknie stańmy, ręce sobie dajmy, bo zabawa czeka nas”.

Wprowadzenie w tematykę zajęcia poprzez odczytanie zagadek.

„Pomyśl, a odgadniesz wnet,

Kto ma igieł pełen grzbiet?” (jeż)

„Przez całą zimę słodko śpi.

A słodko dlatego, że miód mu się śni”. (niedźwiedź)

„W dziupli swej na drzewie, gdy nikt o tym nie wie,

Orzechów zapasy zbiera na złe czasy”. (wiewiórka)

Dzieci wybierają rozwiązanie spośród ilustracji przedstawiających różne zwierzęta.

„Przygoda Hałabały” – czytanie przez n-la opowiadania. (w trakcie czytania opowiadania dzieci odpowiadają na pytania n-la, związane ze zwyczajami leśnych zwierząt.

Pewnego jesiennego dnia do Krasnala Hałabały przyleciał wróbelek.  Wróbelek zaprosił krasnala na spacer po lesie. Gdy tak spacerowali Hałabała zobaczył stertę liści pod drzewem.

-Spójrz wróbelku, kto tu naniósł tyle liści? – zapytał wróbelka Hałabała

Jak myślicie, co wróbelek odpowie Hałabale??*

    Rozejrzyj się Hałabało dookoła i zobacz, że już przyszła jesień. Drzewa gubią liście, robi ...