Dodaj publikację
Autor
Anna Szubert
Data publikacji
2010-02-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
119

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć do dla klasy I z zastosowaniem Metody Dobrego Startu. Do wykorzystania przy wprowadzeniu litery "P" - niezależnie od wybranego podręcznika.
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH

METODĄ DOBREGO STARTU

KLASA : I
CZAS TRWANIA : 45 minut

TEMAT: Wprowadzenie litery pisanej „p ” na podstawie piosenki „Papuga”.

CELE GŁÓWNE :

▪ Rozwijanie funkcji intelektualnych, językowych, percepcyjno-motorycznych i ich integracji
▪ Rozwijanie orientacji w schemacie ciała: prawa i lewa strona
▪ Nauka prawidłowego kierunku ruchu ręki podczas kreślenia linii pionowych i zaokrąglonych – litera „p”

CELE OPERACYJNE :

W zakresie wiedzy :

Uczeń :
▪ zna piosenkę „Papuga”
▪ wie, że papuga to ptak egzotyczny
▪ wie, jakie cechy wyróżniają ptaki spośród innych zwierząt
▪ zna literę „p” pisane
▪ nazywa dni tygodnia

W zakresie umiejętności :

Uczeń potrafi:
▪ wysłuchać piosenkę i zaśpiewać jej fragment
▪ zastosować pojęcie głoska, litera, sylaba,
▪ rozróżniać samogłoski i spółgłoski
▪ odtworzyć rytm piosenki,
▪ odpowiedzieć na pytania nauczyciela,
▪ odtworzyć literę „p” z zachowaniem odpowiedniego kierunku kreślenia wykorzystując różne techniki
▪ samodzielnie wykonać ćwiczenia z karty pracy,
▪ aktywnie uczestniczyć w zabawach ruchowych,

METODY : Metoda Dobrego Startu
FORMY ĆWICZEŃ : ćwiczenia w schemacie własnego ciała i przestrzeni ,ćwiczenia ruchowe, ruchowo – słuchowe, ruchowo – słuchowo - wzrokowe
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : ilustracje papugi, kaseta z piosenką „Papuga”, kolorowe piórka, woreczki z ryżem, tacki z kaszką, kartki bloku rysunkowego formatu A3 , narzędzia do kreślenia wzorów: mazaki różnej grubości, kredki ,ołówki, wzory liter „p”, obrazki, których integralnym elementem jest litera „p”, karty pracy dla każdego dziecka

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. Zajęcia wprowadzające:

1.Powitanie – dzieci siedzą w kręgu
Witaj, witaj .... - dzieci. patrzą na kolegę z prawej i lewej strony
Jak się masz? Jak się masz? - machają do siebie
Wszyscy cię witamy – dzieci wyciągają ręce przed siebie
Wszyscy cię kochamy - krzyżujemy ręce na piersiach w geście obejmowania
Bądź wśród nas - . cała grupa chwyta się za ręce

2.Ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała.

Stań prosto, unieś lewą rękę do góry, dotknij lewą ręką lewego ramienia, lewego biodra, prawego kolana, prawej stopy. Zwiń prawą rękę w pięść a następnie wysuwaj kolejne palce. Wykonaj to ćwiczenie patrząc a później z zamkniętymi oczami.

3. Zagadka „Papuga”
Zwykle bywa kolorowa, wciąż powtarza różne słowa. Dziób ma gruby i jest śliczna, a do tego egzotyczna.

4. Oglądanie ilustracji z papugami, rozmowa nt. ich wyglądu
Co to znaczy – egzotyczna?
Jakie znacie inne zwierzęta egzotyczne?
Gdzie u nas można zobaczyć papugę ?
Jak odróżniacie ptaki od innych zwierząt?
Co to znaczy „papugować”?

5. Wysłuchanie piosenki „Papuga”. Rozmowa nt. piosenki(dzieci odpowiadają całymi zdaniami)
Do kogo należała papuga?
Co zgubiła papuga?
W jakim dniu tygodnia zgubiła swoje piórko?
Wymieńcie wszystkie dni tygodnia.

6. Ćwiczenia językowe
Posłuchajcie i powtórzcie jak papugi : papuga, panna, Petronela, piórko
Papuga panny Petroneli opuszcza pierwsze sylaby ...