Dodaj publikację
Autor
Anna Szubert
Data publikacji
2010-02-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
130

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z edukacji przyrodniczej dla klasy III. Dodatkowo zawiera diagram krzyżówki z hasłem.
 Pobierz (doc, 68,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Klasa : III

Czas trwania : 4 godz.

Ośrodek tematyczny : Krajobrazy Polski

Temat dnia : W górach

Cele operacyjne :

□ uczeń wyróżnia i nazywa różne krajobrazy występujące w Polsce
□ rozumie znaczenie barw na mapie fizycznej
□ wskazuje góry, wyżyny, niziny
□ opisuje krajobraz górski posługując się wprowadzonymi pojęciami
□ opowiada legendę, wskazuje elementy nieprawdopodobne
□ posługuje się algorytmem dzielenia pisemnego
□ potrafi sprawdzić dzielenie pisemne za pomocą mnożenia

Metody : pokaz, obserwacja, rozmowa kierowana, praca z tekstem, praca z mapą,
metoda ćwiczeń i działalności praktycznej

Formy : praca zbiorowa, grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne : mapa fizyczna Polski, zdjęcia krajobrazów, diagram krzyżówki,
nagranie melodii ludowej „W murowanej piwnicy”, „Słownik języka polskiego”,
„Encyklopedia powszechna”, podręczniki „ Z Ekoludkiem w szkole”, mapki konturowe dla dzieci

| |Kierunki edukacji |Środki dydaktyczne |
|Przebieg zajęć | | |
| | |Uwagi |
| Ruchowa zabawa wprowadzająca – „Wszystko to Polska” |polonistyczno – | piłka |
|N-l rzuca piłkę do dziecka, wypowiadając początek zdania : Polska to . Dziecko dopowiada |- ruchowa | |
|skojarzenie . Kolejne dzieci powtarzają i dodają swoje własne skojarzenie. | | |
| | | |
|Oglądanie przyniesionych widokówek przedstawiających różnorodne krajobrazy- dzieci siedzą w kręgu. | | |
|Rozmowa nt. cech charakterystycznych krajobrazów . Układanie w grupy widokówek reprezentujących |przyrodniczo – |widokówki |
|poszczególne rodzaje krajobrazów – góry, wyżyny, |polonistyczna | |
|niziny, krajobrazy pojezierzy i nadmorskie. | | |
| | | |
|Obserwacja mapy Polski. Odczytywanie nazw łańcuchów górskich, wyżyn, nizin. Określanie ich położenia. | | |
|Zwrócenie uwagi na barwy mapy i ich znaczenie | | |
| |przyrodnicza |mapa fizyczna Polski |
|Uzupełnienie legendy mapy w podręczniku. Porównanie mapy podręcznikowej z mapą ścienną. Wyszukiwanie na | | |
|mapie miast położonych na nizinach, wyżynach i w górach | | |
| | |podręcznik |
| |przyrodnicza | |
|Przypięcie na mapę widokówek przedstawiających różne krajobrazy | | |
|(dzieci przypinają pod kierunkiem n-la) | | |
| | | |
|Wykonanie z plasteliny krajobrazowej mapy Polski. | | |
|(naklejenie na tekturkę wyciętego konturu Polski, malowanie plasteliną | | |
|niziny-zielona, wyżyny – żółta, góry – pomarańczowa, niebieska- | |mapki konturowe |
|- rzeki i jeziora)Wystawa prac – wypowiedzi nt. rozmieszczenia kolorów |plastyczna |plastelina |
| | |tekturki |
| | | |
|Wskazywanie na mapie pasm górskich, odczytywanie nazw najwyższych szczytów. Porównywanie ich wysokości. | | |
|Obliczanie różnic wysokości. | | |
| | | |
| | |mapa Polski |
|Wypowiedzi nt. ilustracji przedstawiających krajobraz górski. |matematyczna | |
|Wyszukiwanie w słowniku i w encyklopedii znaczenia wyrazów do opisu krajobrazy górskiego : hala, | | |
|przełęcz, stok, potok, limba, | | |
|kosodrzewina (praca w grupach) | | |
| | |Słowniki, |
| |polonistyczna |Encyklopedia |
|Wpisywanie nazw opisujących krajobraz górski na ilustrację w podręczniku. Ustne redagowanie opisu | | |
|krajobrazu Tatr. Uzupełnianie | | |
|opisu krajobrazu poznanymi wyrazami i podanymi przymiotnikami - | | |
|tekst z lukami | | |
| | | |
|Odczytanie przez n-la tekstu piosenki ludowej „W murowanej piwnicy” | | |
|Wyjaśnienie znaczeń gwarowych. Wysłuchanie piosenki z kasety | | |
|Wytupywanie rytmu 2/4 | | |
| | | |
|Pamięciowe mnożenie i dzielenie ; 9x5, 90x5, 900x5,9x50, 9x500, | |kaseta z nagraniem |
|25:5, 250:5, 250:50 itp. |muzyczno – | |
|Obliczanie przykładów na dzielenie sposobem pisemnym, sprawdzanie obliczeń. Samodzielne wykonanie zadania ...