Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć świetlicowych
Prowadzący: mgr Anna Marciniak-Zielińska
Data: 18.10.2007
Temat: Z kulturą na co dzień.
Cele zajęć:
• kształtowanie u uczniów postawy właściwego zachowania się w różnych sytuacjach życiowych,
• przekazanie dzieciom wiedzy na temat zasad dobrego wychowania,
• kształcenie u uczniów nawyku częstego stosowania zwrotów grzecznościowych.
Metody:
• aktywizujące,
• pogadanka,
• drama,
• mini-wykład.
Formy:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
• rozsypanka liczbowa z hasłem,
• słoneczka z „magicznymi słowami”,
• rozsypanka zdaniowa – określone sytuacje, do których dziecko ma dopasować wypowiedź,
• historyjka,
• losy ze scenkami do odegrania,
• wiersz J. Brzechwy „Kwoka”.
Przebieg zajęć:
1. Dzieci otrzymują rozsypanki liczbowe. Dokonują obliczeń i ustawiają karty w kolejności od najmniejszego wyniku, a następnie odwracają karty na drugą stronę. Jeśli obliczenia zostały prawidłowo wykonane, to uczniowie otrzymają hasło – magiczne słowo.
2. Nauczyciel wiesza na tablicy (ścianie) słoneczka z hasłami: proszę, dziękuję, przepraszam. Uczniowie losują ze skrzyni karteczki, na których opisane są określone sytuacje. Zadaniem dzieci jest dobranie właściwego zwrotu grzecznościowego do okoliczności.
3. Mini-wykład na temat stosownego zachowania się w różnych sytuacjach życiowych.
4. Odgrywamy scenki. Chętni uczniowie losują scenkę do odegrania. Przedstawiając scenkę powinni pamiętać o stosowaniu zwrotów grzecznościowych.
5. Czytanie dzieciom wiersza J. Brzechwy „Kwoka”. Ocena postępowania kwoki – pogadanka. Wspólnie staramy się zmienić w wierszu te wersy, które są niegrzecznymi zwrotami na bardziej stosowne i ustalamy nowy tytuł.
6. Wręczenie dzieciom orderów „Jestem kulturalny”, „Jestem kulturalna”. Przypomnienie uczniom, że order zobowiązuje do grzecznego zachowania się w szkole, w domu i w każdej sytuacji życiowej.