Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie I gimnazjum - integracyjnej ( program „Świat w słowach i obrazach” i „Program nauczania gimnazjum specjalnego dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim”)
Jak oceniamy główne bohaterki powieści Jadwigi Korczakowskiej pt. „Spotkanie nad morzem”?
Wstęp
Scenariusz przeznaczony jest dla I klasy gimnazjum – integracyjnej. Zadania zindywidualizowane zostały do różnych poziomów – uczeń zdolny, pełnosprawny, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Autorka świadomie wybrała do opracowania w klasie integracyjnej na lekcjach języka polskiego tę właśnie książkę – bohaterką jest niewidoma, osierocona dziewczynka. Tekst (dawna lektura uzupełniająca w szkole podstawowej) jest łatwy w odbiorze, chętnie czytany przez młodzież, z powodzeniem więc z obszernymi jego fragmentami mogą się zapoznać uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną (samodzielnie lub z pomocą nauczyciela wspomagającego).
1. Cele lekcji
wiadomości
1. Pogłębianie wiedzy o świecie przedstawionym w utworze.
umiejętności
2. Uczeń formułuje kilkuzdaniową wypowiedź poprawną pod każdym względem.
3. W zrozumiały sposób argumentuje swoją opinię.
4. Wyciąga i zapisuje wnioski z dyskusji.
postawy
5. Uświadomienie uczniom, że wszyscy ludzie mają takie same potrzeby bez względu na stopień niepełnosprawności, zróżnicowanie możliwości i sposób bycia.
6. Uczenie brania odpowiedzialności za własne decyzje.
7. Bezpieczeństwo wakacyjnych zabaw.
2. Metody i formy pracy
Praca z tekstem, metoda aktywizująca – „za i przeciw”. Praca indywidualna i grupowa, jednostkowa i zbiorowa.
3. Środki dydaktyczne
Egzemplarz powieści Jadwigi Korczakowskiej, karty pracy
4. Przebieg lekcji
a) faza przygotowawcza
1. Przypomnienie najważniejszych wiadomości o świecie przedstawionym w utworze.
b) faza realizacyjna
1. Uczniowie w parach dopisują artykuły hasłowe do haseł krzyżówki. Po wykonaniu zadania – głośno odczytują swoje propozycje. Nauczyciel zwraca uwagę, aby udzielali odpowiedzi pełnymi zdaniami.
2. Uczniowie opowiadają o wakacyjnym spotkaniu Danusi i Elzy, charakteryzują obie bohaterki, oceniają zachowanie w różnych sytuacjach. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na potrzebę akceptacji, a także na często bezmyślne zachowanie Danusi.
3. Uczniowie przystępują do rozwiązania drugiego zadania. Następnie odczytują opozycyjne cechy charakteru obu dziewczynek, uzasadniają swój wybór.
4. Podział klasy na grupy (losowy). Przypominamy sytuacje, kiedy Danusia zachowała się nieodpowiedzialnie i naraziła bezpieczeństwo Elzy [zabawa w pokoju, burza, wypłynięcie na pełne morze dziurawą łodzią]. Uczniowie podają argumenty nt. „Czy można narażać bezpieczeństwo, a nawet życie dla zaspokojenia własnej przyjemności?” .
5. Omawiamy efekty pracy grup, zwracamy uwagę na precyzję przytoczonych argumentów.
c) faza podsumowująca
1. Dyskusja uczniów nt. oceny obu bohaterek. Nauczyciel zwraca uwagę na kulturę dyskusji.
2. Ocena pracy klasy, krótkie uzasadnienie i wpis stopni do dziennika.
5 . Bibliografia
1. Korczakowska J., Spotkanie nad morzem. Warszawa 2004.
6. Załączniki
a) karty ...