Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI
TEMAT : Komunikacja w Polsce
CELE NAUCZANIA :
CEL OGÓLNY : ZAPOZNANIE UCZNIÓW Z POZIOMEM ROZWOJU KOMUNIKACJI
W POLSCE
CELE OPERCYJNE :
a) uczeń zna :
- pojęcie komunikacji , podział komunikacji .
b) uczeń rozumie :
- rolę komunikacji we współczesnym świecie ,
- potrzebę modernizacji tego sektora gospodarki .
c) uczeń potrafi :
- omówić stan rozwoju polskiej komunikacji
CELE WYCHOWAWCZE :
Uczeń potrafi wykazać się umiejętnością :
- rozwijania samodzielnego myślenia ,
- publicznego przedstawiania wyników swojej pracy ,
- dyskutowania .
METODA LEKCJI :praca samodzielna , technika metaplanu .
PRZEBIEG LEKCJI
I . Etap wstępny
1. Sprawdzenie listy obecności .
2. Podanie nowego tematu lekcji .
3. Sprawdzenie pracy domowej .
4. Powtórzenie z ostatniej lekcji .
II . Etap realizacji
1. Wyjaśnienie pojęcia komunikacji ( burza mózgów ) i jej roli jaką odgrywa we współczesnym świecie .
2. Rozdanie uczniom kolorowych kartek papieru i omówienie sposobu wykonania pracy ( technika metaplanu ) .
a) nauczyciel przymocowuje na tablicy duży arkusz papieru . Na środku zapisuje temat : JAKI JEST POZIOM POLSKIEJ KOMUNIKACJI ? Następnie w odpowiednich miejscach na plakacie zapisuje pytania wg wzoru .
b) Uczniowie samodzielnie formują odpowiedzi , zapisują je na kartkach , przy czym każdemu kolorowi kartki odpowiada inna część plakatu ; dają je nauczycielowi , który umieszcza je w odpowiednim miejscu .
c) Gdy plakat jest już gotowy uczniowie wraz z nauczycielem dyskutują na temat stanu polskiej komunikacji . Wspólnie wyciągają wnioski a najważniejsze z nich zapisują do zeszyt
Wzór plakatu
|JAK JEST ? | |JAK POWINNO BYĆ ? |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |JAKI JEST POZIOM POLSKIEJ KOMUNIKACJI ? | |
|DLACZEGO JEST INACZEJ NIŻ POWINNO BYĆ ? | |WNIOSKI |
| | | |
| | | |
| | | |
III . Etap końcowy
1 . Praca domowa : Utwórz techniką metaplanu plakat na temat : Komunikacja gminy , w którym znajduje się szkoła na tle województwa .Czas wykonania pracy –
2 tygodnie.