Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Pankowska
Data publikacji
2010-02-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
347

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla klas integracyjnych IV-VI, porusza ważny temat tolerancji i akceptacji "inności". Przybliża uczniom alternatywne sposoby porozumiewania się oraz rozbudza chęć poznania bliżej osób niepełnosprawnych.
 Pobierz (doc, 29,5 KB)

Komentarze

elciap, 2010-02-10

Scenariusz bardzo ciekawy, ale nie można w pełni z niego skorzystać ponieważ nie ma opisu wykorzystanej w zajęciach zabawy i opisu symboli Blissa, PCS, języka migowego.

Podgląd treści

I. Temat: Tolerancja dla inności
II. Cele:
- kształtowanie postaw tolerancji
- kształtowanie akceptacji, szacunku i życzliwości dla każdego człowieka
- zapoznanie się ze sposobami pozawerbalnego porozumiewania się
- integracja grupy
- nawiązywanie kontaktów z różnymi osobami za pomocą mowy i gestów
III. Środki dydaktyczne: podręczniki pt. „Porozmawiajmy” M.Grycman, K. Kaniecka, kartoniki z symbolami PCS, Blissa, ilustracje, napisy, pismo Braille’a, alfabet języka migowego
IV. Metody pracy:
- praktycznego działania
- pogadanka
- pokaz
- zabawowo – twórcza
V. Formy pracy:
- grupowa
- zbiorowa

VI. Przebieg zajęć:

1. Uczniowie siedząc w kręgu wymieniają pełną nazwę szkoły do której chodzą. Wspólnie się zastanawiamy co to jest integracja, dlaczego nasza szkoła jest szkołą integracyjną.
2. Rozmowa na temat naszego wyglądu, cech charakteru, zainteresowania, ubierania się.
3. O kim mówimy, że jest „inny”? (gruby, chudy, rudy, piegowaty). O kim mówimy, że jest tolerancyjny?
4. Rozdanie książek pt. „Porozmawiajmy”. Nauczyciel przedstawia bohaterów książki, opowiada o nich.
- pogadanka na temat innych sposobów porozumiewania się osób, które mają trudności z mówieniem (symbole Blissa, PCS, język migowy)_
5. Uczniowie w czasie oglądania, bawią się w grupach w wybrane zabawy:
- dobieranie odpowiednich symboli PCS i umieszczanie ich pod obrazkami
- dzieci odszyfrowują krótki tekst zapisany za pomocą symboli Blissa. Następnie
układają propozycje swoich zdań.

- uczniowie pokazują swoje imię za pomocą języka migowego

- zapoznanie dzieci z wyglądem pisma Braille’a i próba odczytania kilku wyrazów
6. Zabawa „Zaczarowany staw”
Uczeń z zasłoniętymi oczami stoi w środku. Pozostali uczniowie poruszają się dookoła niego do momentu, kiedy powie on: zaczarowany staw. Wtedy osoba z zasłoniętymi oczami zaczyna poruszać się wśród nieruchomych postaci i dotyka twarzy pierwszego napotkanego ucznia, zgadując, kto to jest. Jeśli odgadnie, zdejmuje opaskę z oczu. W przeciwnym razie próbuje od nowa.

7. Podsumowanie lekcji.