Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
iwq, 2010-02-10
Wkradł się błąd . Jest to oczywiście technika sześciu kapeluszy
SCENARIUSZ LEKCJI
TEMAT :Przemysł w Polsce
CELE NAUCZANIA :
CEL OGÓLNY : ZAPOZNANIE UCZNIÓW Z PROBLEMAMI POLSKIEGO PRZEMYSŁU CELE OPERCYJNE :
a) uczeń zna :
- pojęcia : przemysł , okręg przemysłowy , prywatyzacja , specjalna strefa
ekonomiczna , modernizacja
- podział przemysłu .
b) uczeń rozumie :
- rolę przemysłu i we współczesnym świecie ,
- zróżnicowanie przestrzenne polskiego przemysłu
- potrzebę modernizacji tego sektora gospodarki .
c) uczeń potrafi :
- omówić stan rozwoju polskiego przemysłu
- zaplanować działania mające na celu przezwyciężenie trudności w przemyśle
CELE WYCHOWAWCZE :
Uczeń potrafi wykazać się umiejętnością :
- rozwijania samodzielnego myślenia ,
- publicznego przedstawiania wyników swojej pracy ,
- dyskutowania .
METODA LEKCJI :praca samodzielna , technika metaplanu .
PRZEBIEG LEKCJI
I . Etap wstępny
1. Sprawdzenie listy obecności .
2. Podanie nowego tematu lekcji .
3. Sprawdzenie pracy domowej .
4. Powtórzenie z ostatniej lekcji .
II . Etap realizacji
1. Nauczyciel dzieli klasę na 6 zespołów ; każdemu zespołowi przydziela określony kolor „kapelusza” . Każdemu zespołowi rozdaje materiał pomocniczy dotyczący techniki „sześciu kapeluszy „
2. Zespoły przygotowują się do dyskusji na temat : problemy polskiego przemysłu . Każdy zespół przygotowuje swoja argumentację wg wytycznych .
3. Przedstawiciele zespołów prezentują wyniki swojej pracy .
4. Uczniowie , którzy wylosowali kolor niebieski formuują wnioski , które uczniowie zapisują do zeszytów
III . Etap końcowy
1. Nauczyciel podsumowuje pracę zespołów .
2. Praca domowa : Oceń rozwój przemysłu w rejonie , w którym mieszkasz .
Materiał pomocniczy
Metoda ta polega na twórczym rozwiązywaniu problemów. Kapelusze różnego koloru symbolizują różne sposoby postrzegania problemu, jego analizy, znajdowania różnych rozwiązań i argumentowania w dyskusji. Inaczej mówiąc autor metody przypisał kapeluszom - 6 różnych sposobów myślenia.
Niżej wymienione kolory określają różny sposób myślenia:
NIEBIESKI - ANALIZA PROCESU
· Szef grupy,
· Zdystansowany,
· Kierowanie dyskusją,
· Kontrola przebiegu spotkania,
· Przyznawanie głosu poszczególnym rozmówcom,
· Podsumowanie dyskusji.
BIAŁY - FAKTY
· Analizator faktów,
· Co można powiedzieć na podstawie konkretnych danych?
· Opinie wydaje na podstawie faktów i liczb,
· Nie poddaje się emocjom,
· Argumentacja na płaszczyźnie rzeczowej.
CZERWONY - EMOCJE
· Kieruje się emocjami i intuicją,
· Co czuje w związku z określoną sprawą?
· Przekazuje swoje odczucia na gorąco,
· Wydaje opinie na podstawie tego, czy pomysł mu się podoba, czy nie, wyraża przypuszczenia.
ŻÓŁTY - OPTYMIZM
· Optymista,
· Jakie wynikają z tego korzyści i jakie sukcesy można osiągnąć?
· Myśli konstruktywnie,
· Nastawiony pozytywnie,
· Wskazuje na zalety i korzyści danego rozwiązania.
ZIELONY – MOŻLIWOŚCI
· Innowator,
· Osoba myśląca twórczo, pomysłowa,
· Jak można wykorzystać dany pomysł?
· Podaje oryginalne nowe rozwiązania,
· Rozważa różne możliwości.
CZARNY - PESYMIZM
· Pesymista,
· Jakie występują niebezpieczeństwa?
· Nastawiony negatywnie,
· Zauważa tylko wady, niedociągnięcia, trudności,
· Krytykuje wszystkie rozwiązania.