Dodaj publikację
Autor
Anna Marciniak-Zielińska
Data publikacji
2010-02-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
73

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III ma na celu przybliżenie dzieciom zwyczajów i potrzeb wybranych zwierząt; uświadomienie uczniom radości z posiadania własnego zwierzęcia, ale także odpowiedzialności za jego wychowanie i utrzymanie.
 Pobierz (doc, 24,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć świetlicowych
Prowadzący: mgr Anna Marciniak-Zielińska
Data: 10.IX.2009

Temat: Moje ulubione zwierzątko.

Cele:
• przybliżenie dzieciom zwyczajów i potrzeb wybranych zwierząt,
• uświadomienie uczniom radości z posiadania własnego zwierzęcia, ale także z odpowiedzialności za jego wychowanie i utrzymanie,
• rozbudzenie zdolności plastycznych,
• ćwiczenie poprawnego wypowiadania się na dany temat.
Metody:
• aktywizujące,
• pogadanka,
• zabawy dydaktyczne.
Formy:
• indywidualna,
• zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
• kartki,
• kredki,
• farby,
• plastelina
Przebieg zajęć:
1. Dzieci siadają w kręgu i kolejno opowiadają w kilku zdaniach o zwierzątku, jakie maja w swoim domu, lub o takim, które chciałyby mieć.
2. Zabawa „jestem..., mam..., lubię....” każde dziecko wybiera w myślach zwierzątko i opisuje je nie wymieniając jego nazwy, np. jestem ruda, mam kitę, lubię orzeszki – wiewiórka (pozostałe dzieci starają się odgadnąć o jakim zwierzątku mowa.
3. Ochotnicy zgłaszają się do naśladowania wybranego przez siebie zwierzątka za pomocą ruchu ciała, reszta dzieci stara się odgadnąć. Dziecko, które pierwsze odpowie prawidłowo może wybrać kolejne zwierzę i pokazać je.
4. Zapraszamy wszystkie dzieci do stolików, gdzie czekają przygotowane wcześniej kartki, kredki, farbki, wycinanki i plastelina. Prosimy dzieci o wykonanie pracy dowolną techniką, której tematem jest oczywiście ulubione zwierzę.
5. Dzieci kolejno wychodzą na środek sali, pokazują swoją pracę i starają się przy pomocy nauczyciela opowiedzieć, czym dane zwierze żywi się, czy można je hodować w domu, jakie warunki należy mu zapewnić.
6. Zorganizowanie wystawy prac.