Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć świetlicowych
Prowadzący: mgr Anna Marciniak-Zielińska
Data: 12.X.2009
Temat: Moi przyjaciele – rozważania dzieci na temat cech dobrego kolegi, koleżanki.
Cele:
• uświadomienie dzieciom, że warto być miłym, uczynnym, koleżeńskim,
• pokazanie, że każdy ma swoje słabości, nad którymi warto pracować,
• refleksje dzieci nad niewłaściwym postępowaniem swoim i kolegów oraz wyciąganie wniosków co można w swoim zachowaniu zmienić,
• uczulenie dzieci, że należy eliminować złe zachowania dzieci, a nie same dzieci.
Metody:
• rozmowa kierowana,
• aktywizujące,
• scenki dramowe.
Formy:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
• skrzynki z podpisami,
• karteczki,
• książeczka „Przyjaciele”,
• kartki i kredki.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa kierowana z dziećmi na temat cech dobrego kolegi, koleżanki.
2. Uczniowie siedzą w kręgu, na środku stoją dwie skrzynki: jedna z napisem dobry kolega, druga z napisem zły kolega. Dzieci kolejno podchodzą do nauczyciela i losują karteczki z napisem jakiejś cechy charakteru lub zachowania, np. sympatyczny, złośliwy, bije dzieci, pomaga w lekcjach, i inne. Uczniowie wrzucają swoją karteczkę do odpowiedniej skrzynki. Na zakończenie nauczyciel odczytuje wszystkie karteczki z każdej skrzyni a dzieci uważnie słuchają, czy nikt się nie pomylił.
3. Dzieci dobierają się w czteroosobowe zespoły. Jedna para z każdego zespołu stara się wymyślić i przedstawić scenkę, której bohaterami są dwaj prawdziwi przyjaciele, a druga para w zespole stara się odegrać scenkę dwóch nielojalnych przyjaciół. Dzieci obserwują sytuację, a po jej zakończeniu mogą się wypowiedzieć.
4. Przeczytanie uczniom bajeczki „Przyjaciele”, a następnie poproszenie dzieci o ocenę postępowania „przyjaciół” zająca.
5. Zapisanie hasła na dużym arkuszu i przypięcie go na tablicy:
PRAWDZIWYCH PRZYJACIÓŁ POZNAJEMY W BIEDZIE.
6. Wykonanie portretu swojego przyjaciela, przyjaciółki.
Uczniowie prezentują portrety swoich przyjaciół i uzasadniają za co cenią te osoby.