Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Pilarska
Data publikacji
2010-02-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
169

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji muzyki dla klasy V.
 Pobierz (doc, 1,3 MB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI

klsasa V
(czas trwania lekcji 45 min.)

Temat: Chordofony – barwa instrumentów strunowych.

CEL GŁÓWNY LEKCJI:
( zapoznanie uczniów z instrumentami strunowymi, ich budową i barwą
brzmienia

CELE OPERACYJNE LEKCJI:

Uczeń:
~ potrafi wyjaśnić pojęcie „chordofony”
~ potrafi wymienić grupy instrumentów strunowych
~ potrafi wymienić instrumenty smyczkowe
~ wie jak są zbudowane skrzypce i smyczek
~ umie pokazać i nazwać elementy skrzypiec
~ umie odróżnić barwę poszczególnych instr. strunowych smyczkowych
~ potrafi powiedzieć w jaki sposób powstaje dźwięk w skrzypcach
~ zna pojęcie rezonansu
~ potrafi omówić elementy muzyczne w wysłuchanym utworze
~ umie odróżnić barwy poszczególnych instrumentów strunowych smyczkowych
~ wie kto to jest lutnik,
~ potrafi wymienić wybitnych włoskich lutników
~ poda kilka nazwisk wybitnych skrzypków

FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW:

~ zbiorowa
~ indywidualnych

FORMY AKTYWNOŚCI MUZYCZNEJ:

~ słuchanie muzyki

METODY:

~ analityczno – percepcyjna
~ organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia podczas lekcji
~ pogadanka

POMOCE DYDAKTYCZNE:

~ odtwarzacz CD i płyta z nagraniami
~ tablica
~ obrazki z instrumentami
~ podręcznik i ćwiczenia

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:

1. Powitanie, sprawdzenie listy obecności

Podanie tematu lekcji

2. Zapoznanie uczniów z instrumentami strunowymi - ich genezą, budową, sposobem wydobycia dźwięków. Wyodrębnienie podziału instrumentów strunowych na: smyczkowe, szarpane, uderzane.
Instrumenty strunowe inaczej chordofony należą do najstarszych instrumentów muzycznych. Najstarszy znany wizerunek instrumentu strunowego pochodzi z malunków odkrytych we francuskich jaskiniach. Przedstawiają one mężczyznę grającego na jednostrunowym instrumencie za pomocą smyczka. W celu wzmacniania dźwięku takiego rodzaju instrumentów początkowo używano ust, a potem innych komór rezonansowych o naturalnym pochodzeniu. Pierwsze instrumenty strunowe przypominające współczesne odpowiedniki z grupy szarpanych powstały na Bliskim Wschodzie już w trzecim tysiącleciu p.n.e., skąd w wyniku ekspansji kulturowej dotarły także do Europy.
CHORDOFONY to grupa instrumentów muzycznych, w których źródłem dźwięku są napięte drgające struny. Struny wykonane są najczęściej z metalu (stali mosiądz), skręconego jelita zwierzęcego, włosia, jedwabiu lub nylonu. Pobudzanie strun do drgania następuje poprzez ich:
(uczniowie odpowiadają) szarpnięcie, uderzenie, potarcie.
3. Ogólny podział instrumentów strunowych.

instrumenty smyczkowe instrumenty szarpane instrumenty uderzane

skrzypce gitara fortepian

4. Instrumenty strunowe smyczkowe – rodzaje i budowa.

Instrumenty smyczkowe należą do grupy chordofonów smyczkowych, z których dźwięk wydobywany jest ze strun za pomocą smyczka.

- Jakie instrumenty zaliczamy do smyczkowych? – odp. uczniowie:
a) skrzypce - skrzypek
b) altówka - altowiolista
c) wiolonczela - wiolonczelista
d) kontrabas - kontrabasista
- Jak zbudowane są skrzypce? uczniowie odp., następnie N. pokazuje ilustrację oraz prawdziwe skrzypce i opowiada.

Pudło skrzypiec składa się z dwóch lekko wypukłych płyt, wierzchnia często wykonana z drewna świerkowego, dolna z drewna jaworowego. Płyty łączą ze sobą boczki, również z drewna jaworowego. Płyty mają boczne wycięcia w kształcie ...