Dodaj publikację
Autor
Anna Gajzler
Data publikacji
2010-02-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
110

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Poznaj siebie - zajęcia świetlicowe dla klas młodszych SP.
 Pobierz (doc, 33,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć świetlicowych prowadzonych przez p. Annę Gajzler w dniu 5.X.2009r

Jednostka czasu: 1godz.

Temat: Poznaj siebie

Cel główny;

• Budowanie poczucia własnej wartości

• Tworzenie sytuacji sprzyjającej przezwyciężania nieśmiałości.

• Tworzenie klimatu zaufania, poczucia bezpieczeństwa.

• Integracja grupy.

• Doskonalenie koncentracji podczas zajęć.

Cele operacyjne:

Uczeń zna:
• Reguły zabaw i gier

Uczeń umie:

• Wyrazić własne poglądy i dzielić się nimi na forum grupy
• Budować pozytywny obraz siebie
• Wymienić swoje zalety
• Działać wg podanej przez nauczyciela instrukcji
• Zastosować się do reguł zabawy
• Współpracować z kolegami i koleżankami
• Wykonać prace plastyczną

Metody i formy:

• Słowne, praktyczne
• Grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: pisaki, duży arkusz papieru, kredki, cukierki, szablony herbów, szablony prac plastycznych.
Przebieg zajęć
Wstęp:

1. Powitanie grupy przez prowadzącego. Następnie krótkie przedstawienie tematu zajęć.

2. Zabawa „ Dodaj swój ruch”.
Grupa siedzi w kręgu. Osoba zaczynająca wstaje i wykonuje prosty ruch. Następna osoba z kręgu wstaje, powtarza ruch i dodaje swój. Gra odbywa się bez słów! Jeżeli ktoś ominie ruch lub odezwie się odpada z gry.

3. Rundka;
Dzieci siedzą w kręgu. Każdy z uczestników kończy zdanie;
Jestem zadowolony..., Potrafię wykonać..., zrobić...,( w domu podczas zabawy lub w szkole).

Rozwinięcie:

4. Ćwiczenie plastyczne „ Herb”
Dzieci dostają kredki, pisaki, kartki papieru z konturem tarczy herbowej podzielonej na IV części;
W I części każde dziecko przedstawia coś, w czym są bardzo dobre.
W II części coś, w czym chciałby być lepszy.
W III części przedstawi coś, niezwykle ważne dla niego, z czego nie chciałby zrezygnować.
W IV części pisze słowa ( ok.3), które chciałby usłyszeć od innych (o sobie). Po wykonaniu tego zadania wszyscy prezentują swoje herby i opisują co się na nich znajduje.

Zakończenie:

5. Zabawa „ Poczęstuj się”
Prowadzący prosi, aby każde dziecko wzięło dla siebie cukierki ( nie więcej niż 5szt.) na razie ich nie jemy.
Siadamy w kręgu. Każdy układa przed sobą zebrane cukierki. Każdy uczestnik musi podać tyle sowich zalet, ile zabrał cukierków.
Jeżeli, któreś dziecko ma kłopoty z ich wyliczeniem to koledzy mogą „ pomóc” je znaleźć( by nie przedłużać, nie stresować).
Teraz można zjeść cukierki.

6. Zabawa „ Dyrygent”.
Dzieci stoją w kole. Jedna osoba opuszcza na chwilę pomieszczenie. Grupa wybiera osobę dyrygenta, która ma zadanie prowadzić np.; klaskanie itp. Pozostali naśladują ją, ale w taki sposób, aby nie było to dostrzegalne. Osoba obserwująca ćwiczących ma zgadnąć, kto jest „ dyrygentem”.

7. Pożegnanie. Podsumowanie ustne. Podziękowanie.

Uwagi własne:

* W zależności od tempa pracy dzieci, pkt 6 scenariusza może być zrealizowany podczas kolejnych zajęć.