Dodaj publikację
Autor
Iwona Wołejko
Data publikacji
2010-02-15
Średnia ocena
5,00
Pobrań
104

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Historia telefonu i jego zastosowania - scenariusz lekcji.
 Pobierz (docx, 15,0 KB)

Podgląd treści

Historia telefonu i jego zastosowania

Konspekt lekcji bibliotecznej dla klasy V szkoły podstawowej

Czas trwania – 45 minut

Cele ogólne:

-zapoznanie uczniów z historią telefonu

-ukazanie praktycznego zastosowania telefonu w naszym codziennym życiu

Cele szczegółowe:

1. Po zajęciach uczeń zdobywa wiedzę na temat:

-historii telefonu i jego twórcy

-zastosowania telefonu w naszym codziennym życiu

2. Uczeń po zajęciach potrafi:

-podać znaczenie terminów: telefon, światłowód, telefon komórkowy, fax

-wyjaśnić w prosty sposób zasadę działania telefonu

3. Uczeń po zajęciach powinien:

-krótko opowiedzieć o najważniejszych faktach z historii rozwoju telekomunikacji

-doskonalić umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji w książce

Metoda:

Słowna- rozmowa kierowana

Praktyczna- praca w grupach

Pokazowa- plansze, różnego rodzaju aparaty telefoniczne

Środki dydaktyczne

1. Plansze

2. Różnego typu aparaty telefoniczne

3. Wydawnictwa encyklopedyczne i popularnonaukowe

Przebieg lekcji:

I. Wpowadzenie

1. Powitanie uczniów

2. Podanie tematu lekcji

3. Ekspozycja planszy- portret Grahama Bella

II. Główna cześć zajęć:

1.Krótka rozmowa nauczyciela z uczniami na temat potrzeby komunikowania się ludzi,

wskazanie telefonu, jako wynalazku, który umożliwia ludziom komunikowanie się

2. Omówienie historii powstania telefonu. Prezentacja multimedialna przedstawiająca:

Portret Bella- wynalazcy telefonu, zdjęcia najstarszych aparatów telefonicznych, ręcznej

centrali telefonicznej, zaprezentowanie uczniom faxu i aparatów telefonicznych z lat

1975-2010

3. Krótkie omówienie faktów z historii rozwoju telekomunikacji.

III. Część końcowa

1. Dzieci odpowiadają na pytania w swoich grupach, korzystając z przygotowanych wcześniej

Wydawnictw (załącznik nr 1)

2. Wybrany uczeń odczytuje głośno odpowiedzi

nauczyciel wysłuchuje odpowiedzi i jeżeli trzeba poprawia i uzupełnia poznany materiał.

3. Ewaluacja lekcji

Instrukcja dla uczniów: Określ swój stopień zadowolenia z dzisiejszej lekcji, zaznaczając

krzyżykiem odpowiednie miejsca.

Bibliografia

1. Encyklopedia odkryć i wynalazków. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1979

2. Farndon J: Przyroda, historia, technika: pytania i odpowiedzi. Warszawa: Arkady, 1994

3. Köthe R, Schmenk Andreas, Wäthjen Arno: Multimedia I rzeczywistość wirtualna. Wrocław:

Atlas, 1997

4. Kronika techniki. Warszawa: „Kronika”, 1992

5. Scenariusz zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej/ Pod red. Wacława Strykowskiego.

Poznań: Wydaw. Naukowe UAM, 2002

6. Słownik wyrazów obcych. Warszawa: PWN, 1978

7. Wisłowski J: Na drugim końcu drutu. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1987

8. Internetowa encyklopedia: www. Wikipedia.wolnaencyklopedia

Karta ewaluacyjna

Czy chętnie wykonywałeś(aś) zadania?

Tak

Nie

Czy lubisz pracę w grupach?

Tak

Nie

Czasami

Na skali oceń swoje zaangażowanie w lekcji.

1 2 3 4 5 6

Załącznik nr 1

Grupa I

1. Podaj pochodzenie słowa telefon i wyjaśnij jego znaczenie

2. Kto był wynalazcą telefonu?

3. Podaj treść pierwszej rozmowy telefonicznej

Grupa II

1. Opisz jeden z pierwszych aparatów telefonicznych ...