Dodaj publikację
Autor
Beata Zalewska
Data publikacji
2010-02-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
79

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji dla klasy V na podstawie podręcznika der, die das V.
 Pobierz (doc, 47,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KLASIE VI

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOT: Język niemiecki

SZKOŁA: Szkoła Podstawowa

PROWADZĄCY: Beata Zalewska

KLASA: VI c

DATA REALIZACJI: 18.02.2010r.

TEMAT LEKCJI: Auf dem Sportplatz. Stopniowanie przymiotników.

Treści nauczania i umiejętności- wymagania szczegółowe:

REAGOWANIE JĘZYKOWE:

I. Znajomość środków językowych.

Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie tematów wskazanych w wymaganiach szczegółowych.

II. Rozumienie wypowiedzi.

Uczeń rozumie bardzo proste i krótkie wypowiedzi ustne artykułowane wyraźnie i powoli, w standardowej odmianie języka, a także krótkie i proste wypowiedzi pisemne w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.

V. Przetwarzanie wypowiedzi.

Uczeń zmienia formę przekazu ustnego lub pisemnego w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.

1. Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych:

leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych, umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów: 10) sport (popularne dyscypliny sportu, sprzęt sportowy);

CEL OGÓLNY:

Uczniowie poznają zasadę stopniowania przymiotników.

CELE SZCZEGÓŁOWE (w formie operacyjnej)

Uczniowie:

• poznają jednostki leksykalne, służące do określania dyscyplin sportowych
• poznają jednostki leksykalne, służące do wyrażania sądów i opinii
• poznają zasadę stopniowania przymiotników w stopniu równym, wyższym oraz najwyższym
CELE WYCHOWAWCZE:

Doskonalenie umiejętności pracy samodzielnej.

METODY PRACY:

Praca uczniów na podstawie podręcznika, burza mózgów

FORMY REALIZACJI:

Plenum, praca samodzielna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Podręcznik Der die das neu, książka ćwiczeń, plansza z przymiotnikami

PRZEBIEG LEKCJI:

1.Wstęp (10 min.):

a) Sprawdzenie listy obecności

b) Nawiązanie do tematyki nowego rozdziału

c) Nawiązanie do tematu lekcji

d) Zapisanie daty w języku niemieckim oraz tematu

2.Część właściwa lekcji (20-25 min.):

|LP |ZAGADNIENIA SZCZEGÓŁOWE |CZYNNOŚCI UCZNIA |
| |DO REALIZACJI NABYTYCH WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI | |
|1. |Uczniowie słuchają tekstu do ćwiczenia A str. 54/55 |Uczniowie zapoznają się ze nowym słownictwem, |
|2. |Nauczyciel wypisuje na tablicy nazwy dyscyplin sportowych, | Zadaniem uczniów jest odgadnąć znaczenie słów. |
| |oraz naprowadza uczniów na znaczenie tych słów | |
|3. |Nauczyciel zapisuje na tablicy przykład przedstawiający |Zadaniem uczniów jest odgadnięcie zasady tworzenia przymiotników w |
| |stopniowanie przymiotników oraz ich tłumaczenie |stopniu wyższym i najwyższym (Burza mózgów) |
|4. |Nauczyciel prezentuje tablice ze stopniowaniem przymiotników |Uczniowie przepisują przykłady do zeszytu |
| |(wykonanie własne) | |
|5. |Ćwiczenie leksykalno - gramatyczne, nawiązujące do | Uczniowie rozwiązują ćwiczenie A4 str. 91 |
| |słownictwa, | |
| |które wystąpiło w tekstach. | |

Podsumowanie lekcji:

|ZAGADNIENIA UTRWALAJĄCE POWTÓRZENIE NABYTYCH WIADOMOŚCI I |NOTATKA DLA UCZNIA |
|UMIEJĘTNOŚCI | |
|Słownictwo związane z tekstem z ćwiczenia ze strony 54 |Przepisywanie do zeszytu dyscyplin sportowych: |
| |Der Wettlauf- wyścig |
| |Der Hoch- Weitsprung- skok wzwyż/ skok w dal |
| |Das Kugelstoßen- pchnięcie kulą |
| |Das Sackhüpfen- ...