Dodaj publikację
Autor
Mateusz Zając
Data publikacji
2010-02-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
93

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Gotowy konspekt zajęć zawierający ciekawe materiały źródłowe. Lekcja opiera się na metodzie pracy grupowej - jest sprawdzona i bardzo podobała się uczniom gimnazjum.
 Pobierz (doc, 59,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji chemii

Temat: Przyczyny i skutki zanieczyszczenia wód
Cele:
Wzakresie wiadomości
• Wprowadzenie pojęcia: polutanty
• Zapoznanie uczniów z rodzajami substankji które powodują zanieczyszczenie wód ( polutantów )
• Ζapamiętanie substancji zanieczyszczających wodę

W zakresie umiejętnosci

( Umiejętność powiazania skutków zanieczyszczeń z przyczynami ich powstawania.
( Umiejętnosc wymienienia substancji powodujących zanieczyszczenia wód.
( Umiejetność wykazania zwiazku pomiędzy zanieczyszczeniami wód a zanieczyszczeniami powietrza i
gleby.

W zakresie postaw

• Kształtowanie postawy badawczej
• Propagowanie ekologicznego stylu życia.
Wiadomości niezbędne do zrozumienia nowej lekcji:
Uczeń powinien:
• Jakie sa własciwości fizyczne i chmiczne wody
• Wiedzieć jaką funkcje pełni woda w organizmach żywych
• Znać podział wód ze względu na pochodzenie i skład mineralny

Umiejętności potrzebne do zrozumienia nowej lekcji:
Uczen powinien umieć:
• Umiejętnośc logicznego myślenia
• Umiejętność wyciągania wniosków z przeczytznego tekstu
• Umiejętnośc formuowania wniosków w oparciu o przeczytany tekst

Formy i metody:
• rozmowa heurystyczna
• metoda problemowa.
• metoda sytuacyjna

Środki dydaktyczne:
• podręcznik
• Artykuły o największych katastrofach ekologicznych.

Plan lekcji:
1. Sprawy oganizacyjne (2 minuty).
2. Przypomnienie wiadomości niezbędnych do zrozumienia nowej lekcji (6 minut ).
3. Część właściwa lekcji (32 minut):
- Sformułowanie tematu lekcji;
- Omówienie artykułu nr 1.
- Omówienie artykułu nr 2
- Omówienie artykułu nr 3.
- Omówienie artykułu nr 4.
- Omówienie artykułu nr 5.
- Omówienie artykułu nr 6.
Zapisanie wniosków w zeszycie w oparciu o przeczytane artykułlly.
4. Rekapitulacja (5 minuty):

|Czas |Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |Uwagi |
|2 min. |Sprawy oganizacyjne | | |
| |( Sprawdzenie obecności) | | |
|6 min. |Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji, | | |
| |potrzebnych do zrozumienia nowej | | |
| |I Uczeń | | |
| |- Jakie są właściwości fizyczne czystej wody? | | |
| |- Jakie wody występują w globie ziemskim? | | |
| |- Jakie wody zaliczamy do wód podziemnych? | | |
| |- Podaj definicję wód stołowych i pitnych | | |
| |II Uczeń | | |
| |-Podaj definicję wód mineralnych, leczniczych? | | |
| |- Jakie są właściwości chemiczne czystej wody? | | |
| |- w jakich dziedzinach życia woda jest wykorzystywana przez | | |
| |człowieka? | | |
| |- 1% wody ziemskiej znajduje się stale w obiegu .Jakie procesy | | |
| |składają się na obieg wody? | | |
|32 min |Cześć właściwa lekcji | | |
| |Podanie tematu lekcji |Zapisanie tematu lekcji w zeszytach | |
| |Temat: Zanieczyszczenia wód. |Temat: Zanieczyszczenia wód. | |
| | | | |
|5min |Rozdanie artykułów z załączonymi pytaniami na które uczniowie mają | | |
| |za zadanie odpowiedzieć | | |
| |Omówienie artykułu 4 |Kolejni uczniowie udzielają odpowiedzi na załączone pytania. |Uczniowie opracowują|
| |Omówienie artykułu 1 i 2 | |odpowiedzi do pytań |
| |Omówienie artykułu 3 | |w oparciu o |
| |Omówienie artykułu „Wojna w Zatoce Perskiej” | |załączone teksty |
| |Omówienie artykułu | | |
| |„ Ścieki komunalne „ | | |
| |Omówienie artykułu | | |
| |„ Zanieczyszczenia atmosfery” | | |
| |Rekapitulacja: | | |
| |Jakie substancje mogą powodować skażenie wód? | | |
| |Jakie są środki zaradcze przeciwko zanieczyszczeniu wód? | | |
|Artykuł 1 |Artykuł 2 |Artykuł 3 |
|Największe zanieczyszczenia rzeki i morza |Największe zanieczyszczenia rzeki i morza |Największe katastrofy tankowców |
| | | |
|W ...