Dodaj publikację
Autor
Mateusz Zając
Data publikacji
2010-02-22
Średnia ocena
4,00
Pobrań
284

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji oparty na pracy w grupach zawiera gotowe polecenia dla uczestników lekcji.
 Pobierz (doc, 507,0 KB)

Podgląd treści


Zając Mateusz

Konspekt lekcji biologii

Temat: Owady – środowisko i tryb życia

Cele lekcji:

W zakresie wiadomości

Uczeń wie: czym odróżniają się owady od pozostałych bezkręgowców; wie, jakie przystosowania do lotu mają owady,
Uczeń zna: kilka gatunków owadów najczęściej spotykanych w Polsce; zna przykłady owadów nielatających,
Uczeń rozumie: że pomimo ogromnej różnorodności owady stanowią jedną grupę,

W zakresie umiejętności

Uczeń umie: rozróżniać często spotykane gatunki owadów po wyglądzie i zachowaniu,
Uczeń potrafi: korzystać z ilustrowanych kluczy i przewodników owadów Polski.
Uczeń umie: wymienić poszczególne elementy budowy ciała owada
Uczeń umie: wykazać podobieństwa i różnice w przeobrażeniu zupełnym i niezupełnym owada

W zakresie postaw

Uczeń wykazuje: jak ważne jest znaczenie różnorodności biologicznej świata zwierząt i wskazuje potrzebę ochrony środowisk życia niektórych owadów.
Uczeń kształtuje: postawę proekologicznego trybu życia

Metody:
Pogadanka, elementy wykładu, praca z materiałem źródłowym i podręcznikiem, karta pracy (elementy budowy ciała owada).

Formy:
Praca indywidualna z podręcznikiem, praca grupowa

Środki dydaktyczne:
Karta pracy ( elementy budowy ciała owada), fotografie owadów szkodników, fotografię często spotykanych owadów w Polsce i na świecie, teksty źródłowe.

Literatura:
Świat Wiedzy – dział „ zwierzęta i rośliny”
Przyroda – podręcznik do klasy VI Barbary Klimuszko

Przebieg lekcji

Część wstępna: (ok. 5 min)

Uczniowie przypominają wiadomości z lekcji poprzedniej
Nauczyciel ocenia wypowiedzi uczniów
Podanie tematu lekcji

Część główna: (ok. 35 min)

• Omówienie cech charakterystycznych owadów i środowisko ich życia.

Gromada owady jest najliczniejszą, najbardziej różnorodną i najszerzej rozprzestrzenioną grupą zwierząt, owady doskonale przystosowały się do życia na lądzie. Ich pancerz nie przepuszcza wody i dlatego zabezpiecza przed szybkim jej wyparowaniem. Większość z nich ma zdolność latania. Owady występują przede wszystkim w środowisku lądowym. Niektóre powtórnie zamieszkały wody słodkie. Oprócz kilku nartników na powierzchni oceanów owadów nie znajdziemy.

• Omówienie elementów budowy ciała owada

- Rozdanie uczniom kart pracy ( budowa zewnętrzna owadów) do podpisania elementów ich budowy (załącznik nr 1).
- W budowie zewnętrznej owada wyróżniamy następujące elementy: głowa tułów i odwłok. Na głowie znajdują się czułki, na tułowiu skrzydła i odnóża kroczne.

• Rozmnażanie i rozwój owadów

Owady w porównaniu do innych zwierząt stosunkowo szybko się rozmnażają i wydają potomstwo. Wiele z nich ma skomplikowane rytuały godowe np:
- Jętki jednodniówki po przeobrażeniu żyją tylko jeden dzień a czasu wystarcza im jedynie na znalezienie partnera i złożenie jaj później giną.
- Modliszka aby zakończyć akt płciowy odgryza swojemu partnerowi głowę, samiec modliszki jest znacznie mniejszy.
- Królowe pszczół same decydują o płci potomstwa i tylko ona ma zdolność produkowania jaj podobne zjawisko zachodzi u innych owadów społecznych np ...