Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI
klsasa V
(czas trwania lekcji 45 min.)
Temat: Polskie tańce narodowe – Krakowiak.
(czas trwania lekcji 45 min.)
CEL GŁÓWNY LEKCJI:
Zapoznanie uczniów polskim tańcem narodowym – krakowiakiem.
CELE OPERACYJNE LEKCJI:
Uczeń:
~ zna charakterystyczny rytm krakowiaka
~ zna metrum krakowiaka
~ potrafi określić cechy charakterystyczne krakowiaka
~ potrafi odróżnić krakowiaka od innych tańców narodowych
~ potrafi powiedzieć co to jest stylizacja
~ wie co to jest synkopa
~ potrafi wymienić kilku kompozytorów, którzy pisali krakowiaki lub w jego charakterze
~ zna ludowe piosenki, których melodia pisana była w rytmie krakowiaka
~ wie jak wygląda strój krakowiaka
~ umie pracować w grupie
~ poznaje tradycje polskiej muzyki ludowej
FORMY ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW:
~ zbiorowa
FORMY AKTYWNOŚCI MUZYCZNEJ:
~ słuchanie muzyki
METODY:
~ analityczno – percepcyjna
~ organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia podczas lekcji
~ pogadanka
POMOCE DYDAKTYCZNE:
~ odtwarzacz CD i płyta z nagraniami
~ tablica
~ krzyżówka
PRZEBIEG LEKCJI:
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:
Powitanie, sprawdzenie listy obecności
Podanie tematu lekcji
1. Nauczyciel przeprowadza z uczniami krótką pogadankę na temat polskich tańców narodowych oraz charakteryzuje jeden z najstarszych tańców jakim jest krakowiak ( to taniec ludowy z ziemi krakowskiej, zwany również: goniony, deptany, mijany, przebiegany, szopieniak, skalmierzak. Jest tańcem w takie i odznacza się żwawym tempem z charakterystycznym rytmem synkopowanym:
…………….…………………………………………………
Tańczy się go w parach, jedna za drugą, krokiem posuwanym. Tancerze wykonują podskoki ,przytupy, hołubce, kroki krzesane. Tempo tańca jest dość szybkie, muzyka najczęściej wesoła, żywa).
2. Nauczyciel prezentuje utwór:
Z. Noskowski – Krakowiaczek F- dur (ok. 2 min.)
Zadaniem uczniów jest zwrócić uwagę na rytm w utworze, tempo i ogólny charakter utworu.
Po wysłuchaniu utworu uczniowie analizują go. Przedstawiają cechy charakterystyczne
3. Nauczyciel podaje nazwiska kompozytorów, którzy tworzyli krakowiaki:
(F. Chopin, K. Szymanowski, Z. Noskowski, S. Moniuszko, I.J. Paderewski)
4. Nauczyciel podaje przykłady pieśni i piosenek ludowych.
(Obok utworów na różne instrumenty, tworzono także pieśni i piosenki ludowe
w rytmie krakowiaka).
Przykłady:
S. Moniuszko - Krakowiaczek
Anonim – Krakowiaczek jeden – melodia ludowa
Anonim – Bartoszu, Bartoszu - melodia ludowa w rytmie krakowiaka
Anonim – Płynie Wisła, płynie – melodia ludowa
Nauczyciel rozdaje nuty piosenek ludowych. Zadaniem uczniów jest wystukać charakterystyczny rytm każdej, zwracając uwagę na synkopy (aneks 1).
Nauczyciel gra na pianinie jedną z piosenek.
5. Nauczyciel podaje informacje o stylizacji polskich tańców narodowych.(to tworzenie
w duchu, charakterze ludowym, utworów przeznaczonych do słuchania, nie do
tańczenia. Kompozytor komponując utwór, np. w charakterze tańca ludowego,
wykorzystywał jego rytm, ogólny charakter .
6. Wysłuchanie kolejnego utworu. F. Chopin Rondo a la Krakowiak op. 14.
Nauczyciel pyta uczniów o wrażenia po wysłuchaniu tego utworu.
Pyta uczniów:
- czy jest to ...