Dodaj publikację
Autor
Iwona Świątek
Data publikacji
2010-03-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
110

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji podstawy przedsiębiorczości - kl. III Zasadnicza Szkoła Zawodowa - dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim.
 Pobierz (docx, 19,8 KB)

Podgląd treści

Plan metodyczny zajęć z podstaw przedsiębiorczości

Data:

Temat: Moje umiejętności, cechy osobowościowe a przyszły zawód

Miejsce zajęć:

Uczestnicy: III ZSZ ( konspekt przygotowany na lekcje z uczniami z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim.

Czas trwania zajęć: 45 minut

Cele ogólne

Cele operacyjne

I Poznawcze

uczeń potrafi prawidłowo wymienić przynajmniej 3 ważne dla celów zawodowych umiejętności na podstawie podanego zestawu różnych umiejętności oraz zinterpretować zgodnie z podanymi wymogami

uczeń potrafi wyszukać oferty pracy spośród różnych ogłoszeń pracodawców

kształtowanie umiejętności wyszukiwania i interpretacji informacji w różnych źródłach wiedzy

II Wychowawcze

-uczeń rozumie zależność między aktywnym poszukiwaniem pracy a efektami zatrudnienia

-uczeń rozwija percepcję wzrokową i słuchową

- kształtowanie zaangażowanej postawy w poszukiwaniu pracy a efektami znalezienia pracy

III Psychomotoryczne

- rozwijanie percepcji wzrokowej, słuchowej

Metody pracy: mini wykład, burza mózgów, metoda zajęć praktycznych, metoda instrukcji, dyskusja

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: „ Giełda pracy”, karteczki z wypisanymi umiejętnościami, karty „ Umiejętności pracownika” karty „ Umiejętności a zawód”, karta „ Karta umiejętności”

Część zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Środki dydaktyczne

Ocena skuteczności

Docelowe - cele

Pośredniczące- zadania

Powitanie, zajęcie miejsc.

Przygotowanie ucznia do pracy na lekcji. Organizacja stanowisk pracy.

Nauczyciel wita uczniów i prosi o zajęcie miejsc

Uczniowie siadają do ławek

Nawiązanie do tematu zajęć.

Utrwalenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

Nauczyciel zadaje pytanie : „ Jakie są pamiętacie sposoby aktywnego poszukiwania pracy”

Uczniowie dzielą się przyswojoną wiedzą z ubiegłych zajęć.

Wszyscy uczniowie podają metody poszukiwania pracy

Podsumowanie. Nauczyciel podkreśla możliwość zamieszczenia oferty w prasie, na tablicy ogłoszeń oraz ogłoszeń zawartych w prasie.

Tablica: „Metody aktywnego poszukiwania pracy

Część właściwa

1. Wyszukiwanie umiejętności oraz cech osobowych pracownika atrakcyjnych na rynku pracy

Uczeń prawidłowo wymienia umiejętności ważne dla celów zawodowych

Uczeń dowiaduje się o trendach na rynku pracy pod kątem poszukiwanych umiejętności pracownika

Nauczyciel zadaje pytanie: „Kogo pracodawca: -o jakich umiejętnościach oraz cechach osobowościowych zatrudniłby w swojej firmie”

Prosi o zapisanie w parach wybranych przez siebie umiejętności na kartkach samoprzylepnych.

Nauczyciel odczytuje informacje na temat badań absolwentów pod kątem umiejętności cenionych przez pracodawcę.

Uczniowie wypisują na karteczkach samoprzylepnych , posługując się podanymi przez nauczyciela umiejętnościami wypisanymi na planszy. Tłumaczenie pojęć

Karteczki samoprzylepne

Uczniowie zapoznają się z nazwami umiejętności zawodowych i cech osobowych.

Wyszukiwanie ofert pracy z ogłoszeń prasowych.

Uczeń potrafi analizować ogłoszenie w prasie

Nauczyciel rozdaje wycinki prasowe z ofertami pracy oraz kartę „Umiejętności pracownika’, przydziela zadania i tłumaczy sposób wykonania. Uczniowie mają za zadanie wyszukać ciekawych ofert pracy oraz wypisać na kartach z podaniem umiejętności określonych w ofercie.

Uczniowie wyszukują w ofertach wymagane zawody ...