Dodaj publikację
Autor
Renata Stąk
Data publikacji
2010-03-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
143

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI realizujący aktualny temat praw dziecka.
 Pobierz (doc, 83,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI

TEMAT : Jakie prawa mają dzieci?

Cele główne:

- Kształcenie sprawności mówienia, czytania i pisania.
Uświadomienie dzieciom, że są grupą osób, które powinny być otaczane przez dorosłych szczególną opieką.
- Budowanie systemu aksjologicznego.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- Zna pojęcie "prawo".
- Korzysta ze słownika języka polskiego.
- Rozumie czytany tekst.
- Wyjaśnia kilka podstawowych praw dziecka.
- Tłumaczy, co oznaczają wybrane prawa.
- Rozpoznaje, kiedy prawa dziecka są łamane.
- Redaguje krótki tekst.
Dostrzega różnicę między pojęciami „prawo” i „wolność”
- Stosuje poprawne formy fleksyjne rzeczownika „prawo” oraz czasownika „mieć”.

Cele ogólne :
Kształcenie umiejętności:
planowania, organizowania i oceniania własnej nauki,
skutecznego komunikowania się w grupie i zespole,
prezentacji własnego punktu widzenia,
poprawnego posługiwania się językiem ojczystym i wystąpień publicznych,
efektywnego współdziałania w grupie i zespole,
poszukiwania, porządkowania i wykorzystania informacji,
odnoszenia do praktyki zdobytej wiedzy,
twórczego rozwiązywania problemów,

Metody pracy: poszukująca, problemowa, mapa mentalna, elementy dramy

Formy pracy: zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt przedmiotowy, instrukcje pracy dla grup, fotografie dzieci, kartki z wybranymi prawami dziecka

Tok lekcji
I Wprowadzenie:

Nawiązanie do poprzedniej lekcji.
Przypomnij temat ostatniej lekcji
Wymień nazwy tych organizacji
Jak myślicie, co było powodem powstania i działalności tych organizacji?
1. Prosimy dzieci o podanie skojarzeń związanych z wyrazem "prawo" i zapisujemy je na tablicy w postaci słoneczka (prawo: karne, surowe, człowieka, łaski, uczniowskie, sąd, kodeks itd.).
2. - Co to jest prawo? Zapiszcie swoje skojarzenia na tablicy.
Gdzie możemy sprawdzić dokładne znaczenie tego terminu? Odczytanie hasła ze Słownika Współczesnego Języka Polskiego
Zapoznanie z celami lekcji:

II Rozwinięcie:

3. Zapisujemy temat lekcji, np.: Jakie prawa mają dzieci?
W jakich dokumentach szukać praw dziecka, gdzie są zapisane?
(Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Konwencja o prawach dziecka, Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997r., Statut Szkoły)
Czytamy głośno fragment Listu do rodzin Jana Pawła II (str. 166). Prosimy uczniów o wypełnienie mapy mentalnej (trzy okręgi wpisane: okrąg wewnętrzny "człowiek", środkowy "rodzina", zewnętrzny "społeczeństwo").
Odczytamy teraz ... , zwróćcie uwagę, jakiego dotyczy prawa i kto komu powinien je zagwarantować.
Zarówno dorosłym, jak i dzieciom przysługują prawa, które wynikają z godności i niepowtarzalności człowieka.
Jakie prawa przysługują dzieciom? (uczniowie podają znane prawa)
Objaśnienie różnicy między prawem a wolnością (użycie symboli znaków drogowych)
Praca w grupach
Każdej grupie przydzielamy jedno prawo (z Konwencji o Prawach Dziecka)
i prosimy, aby wyjaśnili je wg schematu : Prawo do ... oznacza, że ..., np. ...
Każda z grup ma za zadanie napisać krótką historyjkę o dziecku, którego prawo zostało w pewnej życiowej sytuacji naruszone. Aby urozmaicić to trudne zadanie ...