Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Imię i nazwisko prowadzącego zajęcia: mgr Andziak Iwona
Konspekt zajęć
Zarządzanie informacją
Temat lekcji: Budowa i funkcje programu do grafiki wektorowej- Inscape
|Klasa: 2 Liceum |
|Data: ...................... |
|Czas trwania zajęć: 45 min |
Cele lekcji
Cel ogólny: Poznanie budowy programu Inscape
Cele operacyjne:
Wiadomości:
➢ będzie wiedział jakie jak poruszać się po programie
➢ będzie wiedział jakie narzędzie użyć w celu narysowania podstawowych obiektów
Umiejętności:
➢ będzie potrafił wykonać proste ćwiczenia
Formy organizacji zajęć:
Metody prowadzenia zajęć: Pogadanka,
Środki dydaktyczne: własne materiały, podręcznik
Plan lekcji:
Podstawowe ogniwa zajęć:
Przebieg lekcji:
|Faza lekcji |Czas |Przebieg lekcji |Metody |Materiały |
|Faza I |8 |1.Przywitanie, czynności organizacyjne- |Pogadanka |Dziennik klasowy |
|(Wstęp) | |sprawdzenie listy obecności | | |
| | |2. Zapisanie tematu lekcji na tablicy | | |
| | |3. Nauczycielka odpytuje uczniów w celu | | |
| | |przypomnienia wiadomości z poprzednich | | |
| | |lekcji | | |
|Faza II |30 |4. Nauczycielka zapoznaje uczniów |Pogadanka |Materiały własne |
|(Rozwinięcie) | |z programem do grafiki wektorowej- Inscape | | |
| | |Omawia budowę programu oraz jego poszczególne opcje, | | |
| | |5. Następnie nauczycielka pokazuje uczniom możliwości programu, |ćwiczenia | |
| | |uczniowie wykonują podstawowe ćwiczenia w celu poznania | | |
| | |najważniejszych opcji programu. | | |
|Faza III |5 |6. Nauczycielka podsumowuje zajęcia |Pogadanka | |
|(Podsumowanie) | |7. Na koniec przekazuje uczniom informacji | | |
| |2 |o temacie następnej lekcji | | |
Wstęp:
Inkscape jest edytorem grafiki wektorowej zbliżonym do CorelDRAW.
Pliki w tym programie są w formacie Scalable Vector Graphics (SVG). W programie tym można dokonywać edycji węzłów, wstawiać tekst na ścieżkę, rysować ciekawe obiekty, tworzyć interesujące projekty np.:
[pic]
PROGRAM INSCAPE
GRAFIKA WEKTOROWA
[pic]
Interfejs programu jest przyjazny, łatwo poznać podstawowe opcje programu.
Po lewo znajduje się pasek z podstawowymi narzędziami, za pomocą którego tworzymy różne obiekty.
Zaznacza i przekształca obiekty
[pic] Pozwala edytować węzły i uchwyty ścieżek
[pic] Zmienia powiększenie rysunku
[pic] Tworzy prostokąty i kwadraty
[pic] Tworzy okręgi, elipsy i łuki
[pic] Tworzy gwiazdy i wielokąty
[pic] Tworzy spirale
[pic] Rysuje krzywe odręczne
[pic] Rysuje krzywe Beziera i linie proste
[pic] Rysuje linie kaligraficzne
[pic] Tworzy i modyfikuje obiekty tekstowe
[pic] Tworzy łączniki
[pic] Tworzy i modyfikuje gradienty
[pic] Pobiera uśrednione kolory z rysunku
Na samym dole znajduje się paleta z kolorami.
[pic]Klikając raz wybieramy kolor którym chcemy rysować
Ćwiczenia dla uczniów
Narysuj wszystkie dostępne figury geometryczne w programie, za pomocą przycisków ctrl +d
a następnie ctrl+v skopiuj i wklej je wiele razy, kolejno zmień im kolory, tak by każda figura miała inne kolory.
-----------------------
[pic]