Dodaj publikację
Autor
Monika Pysz
Data publikacji
2010-03-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
59

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konkurs wiedzy na temat chorób spowodowanych paleniem papierosów.
 Pobierz (docx, 15,7 KB)

Podgląd treści

Konkurs wiedzy na temat chorób spowodowanych paleniem papierosów

Ile substancji chemicznych zawartych jest w dymie papierosowym?

Ok.400

Ok.4 000

Ok.40 000

Co ile minut w Unii Europejskiej umiera jedna osoba z powodu biernego palenia?

20

17

56

Jakie choroby mające istotny związek z paleniem tytoniu? Wymień 6.

rak płuc

rak wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani

rak pęcherza moczowego

rak nerki

rak trzustki

choroba niedokrwienna serca

przewlekłe zapalenie oskrzeli

gruźlica układu oddechowego

nadciśnienie tętnicze

miażdżyca

udar mózgu

wrzody żołądka oraz dwunastnicy

przepukliny jelitowe

impotencja u mężczyzn

zaburzenia płodności u kobiet.

W papierosach i dymie papierosowym znajdują się następujące substancje chemiczne

Nikotyna

Tlenek węgla

Tlenki azotu

Cyjanowodór

Amoniak

Podaj na jakie części organizmu działają oraz jaki jest ich wpływ na nie?

nikotyna - (C10H14N2) z farmakologicznego punktu widzenia jest najbardziej czynnym składnikiem dymu tytoniowego. Nikotyna działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych zaopatrujących serce), zwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, a także wpływa negatywnie na gen p53, który powstrzymuje niekontrolowany rozwój komórek, czyli powstawanie nowotworów. Przyspiesza pracę serca, wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego krwi, bezpośrednio działa na zwoje komórek nerwowych układu sympatycznego i parasympatycznego oraz na połączenia neuromięśniowie.

• tlenek węgla (czad) - dym tytoniowy zawiera od 1 do 5% CO; jest uważany za jeden z bardziej niebezpiecznych czynników. Tlenek węgla blokuje hemoglobinę - barwnik krwi, który jest transporterem gazów w ustroju ludzkim i tworzy z nią nieodwracalny związek chemiczny - karboksyhemoglobinę (COHb). Poraża układ enzymów oddechowych, otaczających każdą żywą komórkę, co utrudnia jej lub uniemożliwia oddychanie i wymianę gazową. CO utrudnia dopływ tlenu i składników odżywczych do mięśnia sercowego, doprowadzając do jego zawału, choroby niedokrwiennej serca, do miażdżycy naczyń tętniczych i nadciśnienia.

• tlenki azotu - powstają z azotanu obecnego w surowym tytoniu w trakcie jego spalania. Tlenek azotu (NO) jest szybko metabolizowany w żywym organizmie, jest wolnym rodnikiem - zawiera niesparowany elektron, natomiast dwutlenek azotu (NO2 lub N2O4) jest trującym gazem, po dostaniu się do płuc uszkadza błony wyściełające drogi oddechowe. Aż 99% dwutlenku azotu zatrzymywane jest w płucach.

cyjanowodór - (HCN – związek wodoru, węgla i azotu), kwas pruski. Źródłem w dymie są białka i aminokwasy liści tytoniowych. Jest czynnikiem bardzo toksycznym, łatwo wchłanianym przez śluzówkę i skórę. Blokuje aktywność szeregu szeregu enzymów oddechowych, a także ruch rzęsek wyściełających drogi oddechowe. Gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego ludobójstwa; bardzo silna trucizna (dawka śmiertelna 0,05 g), zaliczana do bojowych ...