Dodaj publikację
Autor
Joanna Ryfczńska-Moc
Data publikacji
2010-03-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
92

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji chemii w klasie II gimnazjum - Wodorotlenek sodu - budowa cząsteczki, właściwości i zastosowanie.
 Pobierz (doc, 167,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII

Temat lekcji: Wodorotlenek sodu – budowa cząsteczki, właściwości i
zastosowanie
Poziom nauczania: gimnazjum, klasa II b
Czas trwania: 45 min.
Cele: Uczeń
• zapisuje wzór sumaryczny i strukturalny wodorotlenku
• podaje dwie metody otrzymywania wodorotlenku
• zapisuje równania reakcji otrzymywania
• podaje właściwości i zastosowania wodorotlenków
• opisuje przeprowadzone doświadczenia
• zapisuje równania reakcji chemicznych wykonanych doświadczeń
Metoda pracy:
• praktyczna – ćwiczenia uczniowskie, pokaz
• słowna – dyskusja, pogadanka, elementy wykładu
• problemowa – zabawa dydaktyczna
Formy pracy:
• praca z całą klasą
• praca w grupach równym frontem
• praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
• odczynniki: sód, wodorotlenek sodu, woda, fenoloftaleina, uniwersalny papierek wskaźnikowy, wywar z czerwonej kapusty
• przyrządy i sprzęt laboratoryjny: probówki, statywy, zlewka, szkiełko zegarowe, wkraplacz, program multimedialny, EduROM Chemia - strefa G2, Young Digital Poland S.A., Gdańsk 2001, komputer,
• karty pracy

Przebieg lekcji
Część przygotowująca
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Uczniowie otrzymują krzyżówki, które samodzielnie rozwiązują (karta pracy nr 1). Rozwiązanie krzyżówki – wodorotlenki, stanowi nawiązanie do tematu lekcji.
Część właściwa:
• Zapisanie tematu lekcji.
• Nauczyciel korzystając z programu multimedialnego pokazuje model cząsteczki wodorotlenku sodu. Uczniowie zapisują wzór sumaryczny i strukturalny związku.
• Nauczyciel przygotowuje zastaw do otrzymania NaOH, zwraca uwagę na właściwości sodu. (Przebieg doświadczenia uczniowie zapisują w zeszycie).
Doświadczenie 1 (pokaz)
Otrzymywanie wodorotlenku sodu
Doświadczenie wykonuje nauczyciel, uczniowie zapisują obserwacje i wnioski.
[pic]
Obserwacje:
a) sód pływa po powierzchni wody(ma małą gęstość),
b) bardzo energicznie reaguje z wodą,
c) podczas reakcji fenoloftaleina zabarwia się na malinowo,
d) powstaje gaz który spala się charakterystycznym dźwiękiem
Wnioski:
W wyniku reakcji powstały dwa produkty: wodorotlenek sodu i wodór
Reakcja chemiczna: 2Na + 2H2O → 2NaOH + H2
• Uczniowie określają właściwości wodorotlenku sodu - biała substancja stała. Kolejne właściwości będą określane w oparciu o doświadczenia wykonywane w grupach.
Doświadczenie 2 (grupa 1)
Zabarwienie uniwersalnego papierka wskaźnikowego w roztworze NaOH
[pic]

Obserwacje:
Uniwersalny papierek wskaźnikowy barwi się na niebiesko.
Wniosek: Wodorotlenek sodu jest zasadą.
Doświadczenie 3 (grupa 2)
Zabarwienie wywaru z czerwonej kapusty w roztworze NaOH

[pic]
Obserwacje:
Wywar z czerwonej kapusty barwi się na niebiesko.
Wniosek: Wodorotlenek sodu jest zasadą.

Doświadczenie 4 (grupa 3)
Rozpuszczanie NaOH w wodzie
[pic]
Obserwacje:
Podczas rozpuszczania wodorotlenku w wodzie roztwór się silnie ogrzewa
(ciepła probówka).
Wniosek: Rozpuszczanie wodorotlenku sodu w wodzie jest procesem
egzotermicznym.
Doświadczenie 5 (grupa 4)
Badanie właściwości żrących NaOH
[pic]

Obserwacje:
Skrawki tkanin tracą barwę i ulegają zniszczeniu.
Wniosek: Wodorotlenek sodu jest substancją żrącą. Należy obchodzić się z nim
ostrożnie. ( Nauczyciel wyjaśnia, jak należy postępować w przypadku oparzenia
zasadami).
Doświadczenie 6 (pokaz z ...